Bialcon Blog Logo
Szukaj

Jak się ubrać do teatru? Elegancja i styl w kulturalnym wydaniu

Jak się ubrać do teatru? Elegancja i styl w kulturalnym wydaniu

Chcesz wiedzieć, jak się ubrać do teatru, by nie popełnić faux pas? Czasami na zaproszeniu może być napisany wymagany dress code, ale w innych przypadkach musisz zdać się na swoje wyczucie. Rozwiewamy wątpliwości i objaśniamy tajniki eleganckiego stroju, w którym będziesz oglądać spektakl teatralny z podwójną przyjemnością.

Czy strój do teatru oznacza formalny dress code?

Jak się ubrać do teatru? Teatr to miejsce wyjątkowe, świątynia sztuki, z którą obcować należy w odpowiednim stroju. Elegancka kreacja jest wyrazem szacunku wobec współtowarzyszy wyjścia i wyrazem uznania dla występujących przed nami aktorów. Bardziej niż zwykle dopracowany look podkreśla odświętny charakter wizyty w teatrze.

Co ciekawe, kwestia tego, jak się ubrać do teatru, nie była tematem domysłów w czasach dawnych. Elitarność duchowej uczty, jaką było wyjście na spektakl, obligowała do strojów wykwintnych i przemyślanych w najdrobniejszym szczególe. Panie występowały w wystawnych toaletach i klejnotach, zaś Panowie godnie prezentowali się w galowych strojach. A jak jest teraz? Jaki teatralny dress code panuje w XXI wieku? Co do zasady formalny outfit do teatru jest domyślnym wyborem. Jednak od tego, na jaki spektakl planujemy się udać, zależy ubranie do teatru.

Formalny strój wieczorowy i stylizacja do teatru

Na elegancję na najwyższym poziomie należy postawić wtedy, gdy otrzymujesz zaproszenie na uroczystą premierę spektaklu wraz z zawartą wzmianką o dress codzie white tie. Wówczas od Pań oczekuje się ubrania w długą wieczorową sukienkę, którą uzupełnia etola lub bolerko, zaś Panowie są zobligowani do włożenia fraka i białych koszuli oraz muchy.

Częściej słyszy się o dress code black tie do teatru. Kobieta występuje wtedy w wieczorowej sukni. Nie musi ona sięgać ziemi, ale nie powinna być zanadto balowa i rozkloszowana. Mężczyzna zakłada ciemny smoking oraz kamizelkę bądź pas smokingowy i czarną muchę.

Wybierając strój na spektakl w Teatrze Narodowym, trzeba ubrać się odświętnie, ale mniej wystawnie niż na głośną premierę. Kobiety często stawiają na kostium z żakietem i spódnicą albo damski garnitur. Dobrze wygląda także elegancka bluzka i garniturowe spodnie lub wieczorowy kombinezon z długimi nogawkami. Królową stylizacji do teatru jest wizytowa sukienka. Jeśli wybrałaś model z odkrytymi ramionami, okryj je ozdobnym szalem.

Odkryj pomysły na ubiór do teatru damski

Wieczorową kreacją zachwycisz zakładając do niej cienkie rajstopy i klasyczne czółenka albo szpilki. W wizytowej modzie damskiej gołe nogi nie mają racji bytu. Jaka sukienka sprawdzi się jako strój do teatru? Warto ubrać się w kreację taką jak mała czarna, którą można rozświetlić barwnymi dodatkami albo sięgnąć po sukienkę z koronką. Ołówkowa albo trapezowa sukienka to sprawdzona odpowiedź na pytanie „jaki strój do teatru?”.

Jak ubrać się do teatru, gdy zupełnie nie masz pomysłu na stylizacje? Świetnie sprawdzi się czarna spódnica z tiulu, czarny dopasowany półgolf i delikatnie zdobione szpilki. Ubiór do teatru uzupełnij srebrzystą kopertówką o prostym kształcie. A może postawisz na rozkloszowaną sukienkę z szyfonu, spięte biżuteryjną klamrą włosy i eleganckie puzderko do ręki? To będzie perfekcyjna stylizacja do teatru.

Jak się ubrać do teatru wskazówki dla mężczyzny

Wiesz już, jak powinien wyglądać strój do teatru damski? Teraz przyjrzymy się temu, jak do teatru powinien ubrać się mężczyzna. Panowie mają prostsze zadanie wystarczy dobrze skrojony garnitur w kolorze czarnym lub granatowym, biała koszula i czarne półbuty. Choć dodatki powinny być dyskretne, unikaj noszenia czarnego krawata i postaw na inny kolor. Nie zapomnij też o jedwabnej poszetce.

Jak się ubrać do teatru, jeśli wolisz inne kolory niż czarny i granatowy? Postaw na ciemnoszary dwurzędowy garnitur z cienkiej wełny. Błękitna koszula i stalowo szary krawat to wyważony miks, który jest ponadczasowy. Bardziej swobodnym wariantem jest męski garnitur w kratę pozwalający ubrać się stylowo i niebanalnie.

Outfit do teatru jakie kolory wybrać?

Modne neonowe tonacje będą źle prezentować się w Teatrze Narodowym. Chociaż dla wielu z nas z wieczorową kreacją kojarzy się czerń, inne stonowane barwy także będą dobrze wyglądać w przestrzeni teatru. Wybrać dobrze kolor to już połowa udanej stylizacji, dlatego dobrze poświęcić tej kwestii nieco uwagi.

Szykując wieczorową stylizację do teatru, warto postawić na głębokie odcienie czerwonego wina, butelkową zieleń i szmaragd lub kolor szafirowy. Pięknie wyglądać będzie też śliwkowy garnitur albo grafitowa sukienka z bardzo delikatnym dodatkiem srebrnego brokatu. Jeśli szykujesz look w ciemnych stonowanych kolorach, rozważ ożywienie go bielą. Zakładając białą koszulę, zawsze zrobisz wrażenie.

Nie tylko ciemne tonacje są tym, co pojawia się w modzie do teatru. Kobieca moda daje wiele możliwości. Amarantowy, pudrowy róż, ecru, beż i gołębi błękit także są warte uwagi. Niezależnie od tego, czy wybierasz się na klasyczną sztukę komediową, czy idziesz do teatru muzycznego bądź opery, stawiaj na kolory kojarzące się z elegancją, a jednocześnie takie, w których dobrze się czujesz.

W co się ubrać do teatru? ubrania we wzory

W przypadku mężczyzn, jak i kobiet pojawia się pytanie o to, czy do teatru można nosić ubrania we wzory. Tak, ale ponieważ ubranie do teatru powinno być nienagannie eleganckie, należy unikać przesady i krzykliwości. Choć w stylizacjach do teatru dominują jednobarwne ubrania, możesz zaszaleć z ozdobnym szalem w orientalne desenie lub bluzką z delikatnym haftem.

O ile nie ogranicza Was dress code typu white tie mężczyznom pasują też wzorzyste muszki, krawaty i poszetki, które urozmaicają strój. W eleganckim ubiorze preferowane są klasyczne desenie z uwzględnieniem paisley, kraty i prążków, a w przypadku kobiet pepitki i drobnych groszków. Motywy zwierzęce, takie jak panterka, nie mają racji bytu w Teatrze Narodowym albo w operze.

Teatralny dress code czego unikać?

Dostosuj strój do rodzaju spektaklu i „rangi” teatru. Przesadna elegancja może być nie na miejscu, gdy wybierasz się na zwykły spektakl komediowy, a sportowy luz nie będzie dobry na premierze. Odpowiedni strój do teatru damski, jak i męski nie narusza zasad dobrego smaku. Odsłaniające ciało stroje albo epatowanie markowymi napisami i obwieszanie się biżuterią nie są na miejscu.

Uchybieniem jest też zabieranie okrycia wierzchniego na widownię w celu uniknięcia kolejek po zakończonym spektaklu. Należy pamiętać, że zarówno w przypadku pań, jak i panów niewłaściwe jest nadużywanie perfum, które, zgodnie z zasadami elegancji, nie powinny być wyczuwalne z odległości. Mocne zapachy mogą być męczące dla innych widzów, przeszkadzając w skupieniu się na spektaklu.

Jaki jest idealny materiał na strój do teatru?

Wybrać trzeba z głową. Najlepiej postawić na te, które emanują królewską elegancją, a jednocześnie nie wychodzą z mody. Szlachetny aksamit, koronka, satyna i szyfon to materiały idealne na sukienkę wieczorową albo wizytową bluzkę. W przypadku mężczyzn sprawdzi się wysokiej klasy popelina, cienka wełna oraz skórzane dodatki.

Ciemnoszare eleganckie spodnie i marynarka, gdy są uszyte z delikatnie połyskującej brokatowej tkaniny tworzą damski garnitur, w który warto ubrać się nie tylko do teatru. Ten sam fason marynarki i spodni wykonanych z gniotącego się lnu nie nadawałby się już na premierowy spektakl teatralny.

Ubiór do teatru jakie dodatki?

Nieważne, czy wybierasz się do teatru zimą, czy latem, starannie dobrane dodatki są w cenie. Należy do nich biżuteria, dzięki której dodasz ubiorowi wyjątkowości. Jeśli zakładasz bogato zdobioną wieczorową sukienkę, zachowaj umiar w kwestii dodatków, ale jeżeli Twoja stylizacja jest prosta, można wzbogacić ją o efektowną kolię, duże kolczyki lub mieniące się bransoletki. Idealna do teatru błyskotka to sznur pereł.

Ciekawym pomysłem bywają ozdobne klipsy do butów. Dzięki nim nawet płaskie buty, takie jak baleriny stanowią ciekawy akcent w stylizacji. Biżuteria męska to srebrne lub złote spinki do koszuli. Zgodnie ze wskazaniami męskiej elegancji spinki noszone są do koszul z mankietami we francuskim stylu. Ciemny skórzany pasek i ponadczasowy zegarek godnie uzupełnią męski zestaw.

Wyjście do teatru latem o czym pamiętać?

Chociaż latem bywa gorąco i chętnie sięgamy po stroje swobodne i bardziej odsłaniające ciało, szykując się do teatru należy uszanować domyślny dress code w świątyni sztuki. Szorty, minispódniczka albo t-shirt to kiepski pomysł na look do teatru, podobnie jak top z odkrytymi ramionami lub sandały.

Czy do teatru można założyć buty z odkrytymi palcami? Takie obuwie nie jest uważane za szczególnie eleganckie. Odkryte buty mogą ewentualnie wejść w skład outfitu do teatru współczesnego. Szukając tego typu butów, możesz ewentualnie skusić się na szpilki z niedużym wycięciem peep toe lub odkryte pięty.

Jeśli wybierasz się na spektakl o wieczornej porze, należy pamiętać o tym, że po zachodzie słońca bywa nieco chłodniej. Beżowy trencz to klasyk, do którego nikogo nie trzeba przekonywać. Dla kobiet warta rozważenia jest także oversizowa klasyczna marynarka, która pięknie prezentuje się z obcisłą sukienką.

Wyjście do teatru zimą – stylowo od stóp do głów

Niezależnie od tego, czy będziesz odwiedzać zimą teatr muzyczny czy narodowy ważne jest to, by Twój strój był nie tylko elegancki, ale i dostosowany do pory roku. Jeśli zakładasz sukienkę wieczorową, a spodziewasz się, że może zimno, załóż pod spód termiczną halkę albo postaraj się o warstwę stroju, taką jak żakiet lub narzutka z długim rękawem.

Gdy jesteś jeszcze na zewnątrz ciepłe okrycie wierzchnie sprawdzi się jako ochrona przed zmarznięciem. Szykując wieczorową stylizację, zamiast puchowej kurtki najlepszym rozwiązaniem będzie prosty wełniany płaszcz albo w przypadku kobiet futerko ze syntetycznego materiału.

Do tego dobierz skórzane rękawiczki, które będą harmonizować z całym zestawem. Ważne jest także to, by postarać się o pasujące nakrycie głowy. Wprawdzie trzeba będzie zostawić je w szatni, ale liczy się całokształt stylizacji. W związku z tym warto postawić na szykowny kapelusz albo aksamitny beret.

Jak ubrać do teatru dziecko? Co założyć do teatru malcowi?

Aby teatr stał się bliski sercu, warto zapoznawać się z nim już od dziecka. Gdy wybierasz się na spektakl z maluchem, zadbaj o równowagę między elegancją a komfortem małego widza. Nie musi być on wystrojony jak na bal, ale zwyczajny strój też nie jest rozwiązaniem. Dobrze jest przyzwyczajać dziecko do tego, że formalne okazje wymagają odpowiedniego stroju.

Dziewczynka będzie stylowo prezentować się w sukience i balerinach albo w lekkim sweterku i spódniczce. Bawełniane rajstopy i eleganckie botki uzupełnią look w chłodniejsze dni. Włosy można przewiązać wstążką lub założyć opaskę z perełkami. Innym pomysłem jest prosta ciemna spódniczka z elegancką bluzką. Tego dnia lepiej darować sobie motywy z kreskówek i różowe cekiny.

Dla chłopców najlepiej sprawdzą się jednobarwny sweter z dekoltem w serek i wystającym spod spodu kołnierzykiem, spodnie z tkaniny i chłopięce półbuty, albo chinosy, gładki longsleeve i rozpinany blezer. Sztywny dress code nie obowiązuje najmłodszych, dlatego świetnym rozwiązaniem są ubrania o klasycznych, wygodnych fasonach.

Jaki strój do teatru? Nastolatka i nastolatek

Elegancki strój do teatru obowiązuje każdego z widzów, niezależnie od wieku. Gdy na do przybytku Melpomeny wybiera się młodzież, zasady odnośnie stylizacji będą podobne jak te dla dorosłych. Młode dziewczyny mogą ubrać do teatru białą koszulę i plisowaną spódnicę oraz loafersy na niskim obcasie.

Zawiązana przy kołnierzyku aksamitka podkreśli wyjątkowy charakter outfitu. Sprawdzić może się też założona na wierzch swetrowa kamizelka z trójkątnym dekoltem. Niektóre dziewczęta wolą jednak sukienki rozkloszowane z rękawem 3/4. Taką kreację może uzupełnić cienki elegancki pasek i pasująca do niego listonoszka.

Młody dżentelmen powinien postarać się o wybór eleganckiego stroju. Nastoletni chłopak może nie mieć pewności w kwestii tego, jak się ubrać do teatru, dlatego podpowiedz mu. Eleganckie półbuty, ciemne spodnie z tkaniny, koszula z kołnierzykiem i prosta marynarka to dobry pomysł na młodzieżowy zestaw do teatru. Nastolatek może także założyć granatowy sweter, gładką koszulę z kołnierzykiem i chinosy.

Jak się ubrać do teatru muzycznego?

Strój do teatru muzycznego może wyróżniać się większą dowolnością i ekstrawagancją. Tu możesz pozwolić sobie na nieco więcej, ponieważ ubiór nie musi być aż tak formalny. Najlepiej postarać się, aby outfit do teatru muzycznego współgrał z klimatem przedstawienia. Musical, rewia bądź operetka reprezentują zwykle lżejszy styl rozrywki, możesz więc postawić na smart casualową elegancję. Jej przykład to damski garnitur w mocnym kolorze noszony z topem z koronką i czółenkami albo czarny golf, rozkloszowana spódnica i botki całość wzbogaci towarzystwo oryginalnego masywnego naszyjnika lub ciekawej torebki na łańcuszku.

Męski outfit do teatru muzycznego

W czym do teatru muzycznego powinien pójść mężczyzna? Wybierający się do teatru muzycznego dżentelmen powinien się ubrać elegancko, a jednocześnie nieco bardziej swobodnie. Rozpinany sweter o ciekawym splocie, krawat i jasna koszula to pewniak, ale nie jedyna opcja. Casualowa marynarka, czarny golf i spodnie z tkaniny albo marynarka, koszula i spodnie chinosy w innym niż reszta stroju kolorze to połączenie, które świetnie sprawdzi się w opisywanej sytuacji. Buty pasujące do męskiego smart casualu to m.in. zamszowe loafersy lub brązowe półbuty skórzane.

Czy do teatru można iść w jeansach?

A czy strój do teatru damski lub męski uwzględnia tak lubiane jeansy? Czy założenie spodni z denimu będzie nietaktem? Zdania bywają podzielone, ponieważ tego typu spodnie są zdecydowanie nieformalne i kojarzą się z codziennym ubiorem. Jeansy do teatru obronią się wtedy, gdy połączysz je z nienagannie elegancką resztą stroju albo wtedy, gdy wybierasz się na zwykły komediowy spektakl lub inne niezobowiązujące przedstawienie. Zamiast nich bardziej bezpiecznym wyborem są chinosy.

Jakie jeansy ubrać do teatru?

Co ubrać do teatru, jeśli zdecydujesz się na spodnie z denimu? Wybierając jeansy do teatru, stawiaj na klasycznie skrojone modele pozbawione strzępień i rozjaśnień. Ciemne proste jeansy w towarzystwie eleganckiej bluzki albo koszuli mogą stworzyć smart casualowy zestaw na mniej zobowiązujące wyjścia. Eleganckie obuwie, takie jak szpilki, czółenka albo półbuty dodają jeansom nieco formalności. Dla Pań korzystnym modelem będą jeansy bootcut, dla obu płci polecamy natomiast granatowe lub czarne jeansy z prostymi nogawkami.

W czym do teatru? Co założyć do teatru?

W zależności od repertuaru dobrze jest stopniować formalność ubioru, co dotyczy i Pań, i Panów. Nietaktem jest ubiór swobodny, podobnie jak kreacja zbyt strojna. Uroczyste premiery oraz spektakle w Teatrze Narodowym wymagają więcej modowych starań niż wyjście do teatru muzycznego, nie oznacza to jednak pełnej dowolności. Kobietom do teatru najlepiej sprawdzą się wieczorowe koktajlowe sukienki, klasyczny męski strój do teatru to marynarka, eleganckie spodnie i koszula z długim rękawem wzbogacone o krawat.

Mamy nadzieję, że wiesz już, jak się ubrać do teatru, by prezentować się stylowo i poczuć się odświętnie. Już od dziecka trzeba pamiętać o tym, że podczas wizyty w teatrze obowiązuje dress code, który promuje pełną klasy elegancję.

Więcej inspiracji

Zobacz również

Kolekcje Bialcon

Sprawdź najnowsze kolekcje na naszym sklepie online! Wyjątkowe produkty wykonane z najwyższej jakości tkanin takich jak wiskoza, bawełna, len. Bialcon to awangardowe konstrukcje i abstrakcyjne nadruki. Szczególny akcent stawiany jest na detale, które zyskują przeskalowaną formę. Cała kolekcja linii BIALCON to eksperyment ze sztuką, którą pokochasz.

Slider