Bialcon Blog Logo
Szukaj

Jak poprawnie czyścić zamsz?

Jak poprawnie czyścić zamsz?

Nie wiesz, jak czyścić zamsz, dlatego nie masz zbyt wiele zamszowych ubrań? A może nie masz pomysłu na to, jak zabrać się do czyszczenia obuwia z tego materiału? Wychodzimy naprzeciw Twoim potrzebom i przedstawiamy skuteczne sposoby czyszczenia zamszu. Przekonaj się, że jego pielęgnacja wcale nie musi być trudna.

Zamsz naturalny – piękny i wymagający materiał

Zamsz naturalny wyróżnia się przyjemną w dotyku, charakterystyczną teksturą z krótkim meszkiem. To nic innego jak wyprawiona mizdra, czyli wewnętrzna strona skóry. Warto zauważyć, że naturalny zamsz bywa czasem mylony z nubukiem, który – w przeciwieństwie do zamszu – jest uzyskiwany poprzez preparację skóry licowej. Nubuk to także rodzaj skóry zwierzęcej, jest jednak bardziej miękki, a jego powierzchnię pokrywają delikatniejsze włoski. Szczególnie cenioną w produkcji obuwia i odzieży odmianą zamszu jest welur.

Zamszowy materiał jest szalenie efektowny i warto docenić go także za sprężystość. Niestety, nie zalicza się do najbardziej trwałych materiałów. Zamszowe ubrania i obuwie stosunkowo łatwo ulegają odkształceniom i zagięciom. Krótkie włoski na powierzchni materiału są także podatne na różnego rodzaju zabrudzenia, a dodatkowo jego strukturę nietrudno uszkodzić poprzez ścieranie lub zarysowania.

Sztuczny zamsz to coraz bardziej popularna tkanina, która imituje zamsz naturalny. Ten rodzaj materiału powstaje z poliestrowych włókien. Jego zaletą jest niższa cena oraz nie-odzwierzęce pochodzenie, które jest istotną kwestią dla wegan chętnie sięgających po zamsz sztuczny.

Czym czyścić zamsz? Skóra zamszowa – jak czyścić?

Najbezpieczniej czyścić go na sucho. Włoskowata faktura zamszu pozwala efektywnie czyścić go za pomocą szczotki. To najprostsza i najbardziej popularna metoda, a specjalna szczotka do tego celu wcale nie jest droga i stanowi zakup na lata.

Twoje zamszowe kozaki zabłociły się po spacerze i nie wiesz, czym czyścić zamsz na ich cholewkach? Najpierw pozwól im przeschnąć, a dopiero później zabierz się za czyszczenie. Używając miękkiej szczotki do zamszu, dokładnie wyczeszesz kurz i inne zabrudzenia. Nie masz skąd wziąć takiego akcesorium? Czyść przy użyciu miękkiej szczoteczki do zębów, pamiętając o tym, by robić to pod włos, a nie odwrotnie.

Jak czyścić zamsz bez szczotki do zamszu? Warto spróbować usunąć zabrudzenia tym, czym dysponujemy. Do wywabiania zabrudzeń z zamszu nadają się chusteczki nawilżane dla dzieci. Wystarczy przetrzeć nimi plamki i pozostawić do wyschnięcia. Na podobnej zasadzie zadziała mycie zamszu płynem micelarnym, który nadaje się do czyszczenia delikatnych materiałów. Zawarte w kosmetyku micele przyciągają cząsteczki brudu, dzięki czemu zamszowa skóra odzyskuje czystość, a jej sprężystość zostaje zachowana.

Domowe sposoby na czyszczenie zamszu

Czym czyścić zamsz domowym sposobem? Znanym już od lat sposobem na czyszczenie zamszu jest użycie skórki od chleba. Pocieraj plamkę wewnętrzną częścią skórki, a następnie otrzep czyszczony przedmiot z okruszków. Trzeba jednak mieć na uwadze, że metoda ta podziała głównie na nieduże i suche zabrudzenia.

Sposoby na czyszczenie zamszu są różne. Jeśli lubisz eksperymentować, stwórz własną miksturę, która umożliwi skuteczne czyszczenie zamszu. Mieszanka jest polecana szczególnie przy wywabianiu plam z ciemnego materiału. Połącz pół łyżki sody oczyszczonej i pół szklanki mleka. Całość możesz wzbogacić odrobiną mydła. Następnie namocz szmatkę roztworem i z wyczuciem przyciśnij ją do zabrudzonego obszaru. Na koniec wytrzyj całość suchą ściereczką.

Jak czyścić zamszowe ubrania na sucho?

Czym czyścić zamszowe ubrania? Jeśli nie jesteś przekonana do czyszczenia sodą oczyszczoną, być może skusi Cię gumka do zamszu. To rodzaj specjalnego czyścika, który umożliwia szybkie i skuteczne czyszczenie zamszu na sucho. Posiadająca lekko ziarnistą strukturę gumka absorbuje zanieczyszczenia oraz wygładza lekkie przetarcia materiału. Wystarczy, że jej rogiem potrzesz plamę i gotowe!

Jeśli jednak nie masz pod ręką profesjonalnej gumki do czyszczenia zamszu, zawsze możesz spróbować zatrzeć plamy z materiału gumką biurową. Najpierw jednak wykonaj próbę w niewidocznym miejscu, by upewnić się, że gumka nie pozostawia kolorowych smug. Jak widzisz, sposoby na czyszczenie zamszu nie są skomplikowane.

Jak wyczyścić zamszową torebkę?

Sposoby na czyszczenie zamszu nie muszą być ani skomplikowane, ani kosztowne. Zastanawiasz się, jak usunąć plamy z ulubionej zamszowej torebki? Wcale nie musisz używać do tego celu sody oczyszczonej, szczególnie jeśli nie masz jej pod ręką. Na zabrudzenia zamszu warto zastosować miksturę wody i octu, która rozpuszcza tłuste i uporczywe plamy. W tym celu połącz ocet i ciepłą wodę w proporcji 1:1 i użyj mieszanki do wywabienia plam z zamszu. Następnie delikatnie zwilż czyszczone miejsce czystą wodą i wysusz w przewiewnym pomieszczeniu.

Nie masz pewności co do tego, czy poradzisz sobie z samodzielnym czyszczeniem zamszu? Jeśli Twoja torebka, buty lub kurtka były naprawdę drogie, a Ty nie czujesz się pewnie, stosując domowe sposoby na czyszczenie zamszu, lepiej zleć czyszczenie zamszu profesjonalistom – czyli pralni albo firmie zajmującej się kompleksową renowacją obuwia.

Jak wyczyścić zamsz i usunąć plamy?

Czy wiesz, jak usunąć plamy z zamszowych butów lub płaszcza? Niezależnie od tego, na jakie sposoby czyszczenia zamszu wybierzesz, najbardziej istotne jest to, by działać możliwie szybko. Wówczas masz największą szansę na usunięcie plamy, ponieważ nie wniknie ona głęboko w strukturę materiału. Mocno zanieczyszczone zamszowe buty i ubrania wyczyść tak szybko, jak to możliwe. Zwłoka jest dopuszczalna jedynie wtedy, gdy masz do czynienia z mokrym brudem, któremu trzeba pozwolić najpierw przeschnąć, by nie wetrzeć go mocniej w zamszową skórę.

Zimą sporym problemem są nieestetyczne zacieki na ciemnym zamszu. Jak usunąć plamy soli drogowej z obuwia? Proste sposoby na czyszczenie zamszu są najlepsze. Naszykuj trochę letniej wody, łagodny płyn do naczyń, ręcznik lub papier toaletowy i miękką gąbeczkę. Zabrudzone miejsce przykryj papierem i zwilż go roztworem wody z kilkoma kroplami płynu. Pozostaw całość do dokładnego wyschnięcia, a zesztywniały papier zdejmij z powierzchni buta.

Domowe sposoby nie są dla Ciebie i wolisz czyszczenie butów zamszowych, toreb lub kurtki innymi sposobami? Zainwestuj w specjalny szampon lub piankę do zamszu i postępuj zgodnie z instrukcjami na opakowaniu.

Jak czyścić zamsz bez problemu?

Jak wyczyścić zamsz, na który nie zadziałały inne metody czyszczenia? Warto tutaj rozważyć użycie gorącej pary. Dzięki niej możesz nie tylko rozpuścić zanieczyszczenia, ale także zdezynfekować materiał, eliminując zarazki. Wystarczy zaledwie 10 minut, w ciągu których umieścisz zamszowe ubranie tuż nad parującą w misce wodą.

A jak czyścić zamsz, jeśli dysponujesz parownicą, czyli steamerem? Dzięki takiemu urządzeniu czyszczenie zamszu stanie się jeszcze prostsze. Uruchom urządzenie, trzymając je około 15 centymetrów od poplamionego obszaru. Zarówno korzystając ze sposobu z miską, jak i decydując się na użycie parownicy, w kolejnym kroku, za pomocą szczoteczki, delikatnie usuń nawilżone parą plamki.

Mimo że czyszczenie zamszu parą nie jest skomplikowane, nie wolno przesadzać z czasem ekspozycji materiału na gorące i wilgotne powietrze, aby go nie uszkodzić i nie osłabić. Zastanawiasz się, jak czyścić zamsz z tłustych plam? Nie zawsze są do tego konieczne profesjonalne preparaty. Czasami wystarczy zwykła skrobia ziemniaczana albo talk kosmetyczny. Zasyp proszkiem zabrudzone miejsce i zostaw na parę godzin do całkowitego wyschnięcia. Po upływie tego czasu usuń resztki talku lub skrobi przy użyciu odkurzacza lub niepotrzebnej szczoteczki do zębów.

Jak czyścić zamsz na mokro?

Ogólnie rzecz biorąc, zamszowa skóra należy do delikatnych materiałów, więc źle znosi wilgoć; jego moczenie nie jest więc wskazane. Jednak gdy zamszowy materiał jest dość mocno zanieczyszczony, mniej inwazyjne sposoby na czyszczenie zawodzą. Właśnie wtedy rozważyć można pranie maszynowe, które pomoże pozbyć się uporczywych zabrudzeń i zacieków.

Jak wyczyścić zamsz w pralce? Koniecznie wybierz program do delikatnych materiałów, taki jak pranie ręczne lub program do prania wełny. Odstaw na bok mocne detergenty, które mogą uszkodzić delikatną strukturę zamszu. Zamiast tego przyda Ci się płyn do zmiękczania tkanin. Wyprany zamsz wysusz ostrożnie w odpowiednio przewiewnym pomieszczeniu. Unikaj przy tym kontaktu ze źródłami intensywnego ciepła. Zamszowe ubrania i sąsiedztwo kaloryfera to bardzo kiepski pomysł.

Jeśli chcesz uniknąć utraty fasonu i rozklejenia obuwia, zamszowe buty czyść na mokro ręcznie. Po wszystkim wnętrze kozaków lub botków wypełnij zmiętym papierem. Oczywiście, co parę godzin kontroluj sytuację i wymieniaj nasiąknięty wilgocią papier na nowy.

Jak chronić zamsz przed zabrudzeniami?

Odpowiednia pielęgnacja zamszowych ubrań, butów i dodatków znacząco przedłuża ich żywotność. Wiesz już, jak czyścić zamsz? Doskonale, teraz czas na jego impregację, czyli zabieg mający na celu ochronę przed zabójczą dla zamszowego materiału wilgocią.

Kiedy impregnować zamszowe ubrania i dodatki? Zdaniem ekspertów warto o to zadbać przed pierwszym użyciem oraz po każdym czyszczeniu. W sklepach obuwniczych oraz w internecie znajdziesz profesjonalne produkty do impregnacji zamszu. Dzięki użyciu specjalnego preparatu w sprayu zamsz zyskuje cienką hydrofobową powłokę, która zabezpiecza przed zamoczeniem, a także zmniejsza podatność na zabrudzenia. Postępując zgodnie z instrukcją producenta, spryskaj zamsz z odpowiedniej odległości i pozostaw do wyschnięcia, najlepiej w przewiewnym miejscu.

Po całkowitym wysuszeniu odpowiednio zaimpregnowany zamsz znacznie mniej nasiąka wilgocią. Nie należy zapominać jednak o tym, że nie jest to materiał całkowicie wodoodporny, w związku z tym w bardzo deszczowe i śnieżne dni lepiej nie wychodzić w nim na zewnątrz.

Czyszczenie zamszu i przebarwienia

A co jeśli domowe sposoby na czyszczenie zamszu spowodowały nie tylko zniknięcie plamy, ale także miejscowe przebarwienie? Niestety – czasami może tak się zdarzyć, szczególnie jeśli chcąc oczyścić zabrudzone miejsce, poddaliśmy je zbyt mocnemu tarciu lub zbyt długiemu działaniu detergentów.

W takiej sytuacji zamszowy materiał można ratować poprzez zatuszowanie odbarwienia wygodnym w użyciu koloryzującym sprayem. Taka metoda najlepiej sprawdzi się w przypadku zamszu w standardowych odcieniach, do których łatwo będzie dobrać właściwy kolor preparatu. Specyfik nabędziesz w sieci lub w sklepie z akcesoriami obuwniczymi.

Jak czyścić zamsz z sukcesem?

Domowe sposoby i wiedza na temat tego, czym wyczyścić zamsz, są kluczowe, jeśli chcesz cieszyć się nim przez lata. Zamsz naturalny jest naprawdę interesującą alternatywą dla licowej skóry oraz skóry ekologicznej. Ten wyjątkowy materiał stanowi wyśmienity wybór na wiele okazji.

We współczesnej modzie cenimy zarówno zamsz sztuczny, jak i naturalny za ich niepowtarzalną fakturę. Buty zamszowe są wygodne i efektowne, a zamszowe ubrania oraz dodatki robią wrażenie matową powierzchnią, której aż chce się dotknąć. Zamszowy materiał jest wyjątkowy, jednak trzeba mieć na uwadze to, że bywa on postrzegany jako mniej formalny niż klasyczna skóra licowa. W związku z tym zamszowy materiał w smart casualowych zestawach sprawdzi się lepiej niż w stylizacjach biznesowych.

Więcej inspiracji

Zobacz również

Kolekcje Bialcon

Sprawdź najnowsze kolekcje na naszym sklepie online! Wyjątkowe produkty wykonane z najwyższej jakości tkanin takich jak wiskoza, bawełna, len. Bialcon to awangardowe konstrukcje i abstrakcyjne nadruki. Szczególny akcent stawiany jest na detale, które zyskują przeskalowaną formę. Cała kolekcja linii BIALCON to eksperyment ze sztuką, którą pokochasz.

Slider