Bialcon Blog Logo
Szukaj

5 najlepszych sposobów jak usunąć gumę do żucia z ubrania

5 najlepszych sposobów jak usunąć gumę do żucia z ubrania

Guma do żucia świetnie odświeża oddech i daje miłe poczucie orzeźwienia oraz fantastycznie sprawdza się po zjedzeniu posiłku. Lecz, niestety, może spowodować nie mały problem, gdy na skutek niefortunnego zdarzenia przyklei się naszego ubrania. Spódnica z przyklejoną gumą nie nadaje się do noszenia. Istnieje kilka sprawdzonych domowych sposobów pozbycia się zaschniętej gumy – warto je zapamiętać.

O tym, ile szkody może spowodować guma do żucia, wiedzą dobrze matki, których pociechy czasem wykazują się niefrasobliwością i zamiast wyrzucić gumę do kosza, pozostawiają ją w dowolnym miejscu np. na krześle.

W przypadku wszelkiego rodzaju zabrudzeń odzieży, najlepiej sprawdza się generalna zasada – działaj szybko. Gdy tylko zauważymy, że guma do żucia przykleiła się do naszego ubrania, warto podjąć usunięcia jej jak najszybciej. Im prędzej zaczniemy działać, tym łatwiej będzie usunąć gumę.

Przed zastosowaniem któregokolwiek z wymienionych w artykule sposobów oczyszczania, postarajmy mechanicznie usunąć jak najwięcej lepkiej masy, używając w tym celu tępego noża lub szpatułki. Nie moczmy zanieczyszczonej odzieży w gorącej wodzie – w przypadku gumy do żucia to nic nie pomoże. Guma do żucia nie odklei od ubrania pod wpływem wody. Wszystkie polecane środki stosujemy wyłącznie na powierzchnię, do której guma przykleiła się.

Usunięcie gumy do żucia poprzez zamrażanie

Metoda zamrażania jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów na usunięcie gumy do żucia z ubrania. Minusowa temperatura sprawia, że zmienia się konsystencja gumy, staje się ona twardsza i bardziej krucha, dzięki czemu łatwiej ją usunąć. Zanim włożymy zabrudzone ubranie to zamrażarki, należy je wcześniej odpowiednio przygotować, czyli włożyć do plastikowego worka. Nie polecamy wkładać odzieży bezpośrednio do zamrażarki przez żadnej osłony.

Usunięcie gumy do żucia z ubrania po uprzednim zamrożeniu

Po upływie co najmniej 1-2 godzin wyjmij ubranie z zamrażarki. Teraz możesz spróbować usunąć gumę do żucia z tkaniny. Jeśli jest na tyle twarda, postaraj się ją delikatnie odłamać lub zdjąć delikatnie szpatułką albo tekturowym pilnikiem do paznokci. Pamiętaj, by robić to bardzo ostrożnie, aby nie uszkodzić materiału.

Wiele osób zastanawia się, jak usunąć gumę do żucia z ubrania i zrobić to w całości, możesz spróbować pozbyć się resztek za pomocą plastikowego nożyka lub patyczka higienicznego. W żadnym wypadku nie używaj ostrych narzędzi, by się w ten sposób pozbyć gumy, gdyż może zrobić dziurę.

Po usunięciu gumy do żucia z ubrania, dokładnie oczyść obszar, na którym znajdowało się zabrudzenie za pomocą wody z mydłem. Metoda zamrażania sprawdza się bardzo dobrze, lecz nie każdy posiada taki sprzęt w kuchni, alternatywnie radzimy spróbować zamrozić gumę kostkami lodu umieszczonymi w plastikowej torebce lub w woreczku foliowym.

Metoda usuwania gumy przy użyciu suszarki

Usuwanie gumy na zimno, za pomocą zamrażarki przynosi dobre rezultaty, ale istnieją także inne metody, np. na ciepło – przy użyciu suszarki do włosów. Ustaw suszarkę na średniej temperaturze i skieruj strumień ciepłego powietrza bezpośrednio na gumę na ubraniu. Unikajmy jednak zbyt wysokiej temperatury, aby nie uszkodzić tkaniny.

Rozgrzaną gumę, która jest bardziej miękka, można zacząć odklejać ją od ubrania. Następnie użyj plastikowej szpatułki lub kawałka plastiku (bez ostrych krawędzi), aby delikatnie zdjąć gumę z ubrania. Pamiętaj, że należy to robić bardzo ostrożnie, aby nie zniszczyć materiału.

Jak usunąć gumę z ubrania razem z resztkami?

Gdy uda nam się usunąć gumę, na ubraniu może pozostać lekki ślad lub resztki gumy. Warto spróbować usunąć pozostałości za pomocą łagodnego detergentu i ciepłej wody. Delikatnie przetrzyjmy miejsce, gdzie znajduje się plama, szczoteczką aż do całkowitego jej usunięcia.

Metoda usuwania gumy przy użyciu suszarki jest skuteczna, gdyż ciepłe powietrze rozmiękcza produkt, przez co łatwiej usunąć zabrudzenie. Pamiętajmy przy tym, żeby nie używać zbyt gorącego powietrza, gdyż może to uszkodzić materiał.

Usuwanie gumy do żucia przy użyciu wody i octu

Osoby, które lubią zamieniać chemiczne środki czyszczące naturalnymi produktami, wiedzą, że ocet to prawdziwy pogromca brudu. Ocet świetnie sprawdza się też przy usuwaniu gumy.

Musimy się zaopatrzyć w czystą szmatkę lub miękką gąbkę, ciepłą wodę oraz biały ocet (lub inny ocet o niskim stężeniu). Zaczynamy od nasączenia miejsca, do którego przykleiła się guma, ciepłą wodą. Możemy to zrobić poprzez moczenie czystej szmatki lub gąbki w ciepłej wodzie i delikatnie wklepywanie na zabrudzony obszar. Ciepło pomaga zmienić strukturę gumy.

Dopiero po namoczeniu, nadchodzi czas na wykorzystanie octu. Skropmy gumę niewielką ilością białego octu (możemy go rozcieńczyć z wodą, jeśli jest bardzo stężony) i pozostawmy na kilka minut, aby octowy kwas mógł rozpuścić lepkie substancje w gumie.

Po chwili moczenia gumy w occie, delikatnie zacznijmy usuwać gumę. Możemy to zrobić za pomocą plastikowej łopatki, patyczka higienicznego a nawet szczoteczki do zębów. Alternatywną metodą jest sok z cytryny. Tak jak w przypadku wszystkich metod czyszczenia, ważny aby działać ostrożnie i nie uszkodzić tkaniny.

Usuwanie gumy za pomocą octu – czy sprawdza się przy delikatnych tkaninach?

Po usunięciu gumy, umyjmy ubranie wodą z mydłem, aby pozbyć się pozostałości octu oraz gumy. Jeśli masz wątpliwości co do reakcji octu z danym rodzajem tkaniny, zawsze przetestuj go na niewidocznym obszarze ubrania przed przystąpieniem do usuwania gumy. W przypadku tkanin delikatnych lub ubrań wymagających specjalnej pielęgnacji, warto skonsultować się z profesjonalistą od czyszczenia. Zawsze przeczytaj, jakie zalecenia widnieją na etykiecie dołączonej do odzieży.

 Jak usunąć gumę za pomocą oleju roślinnego?

Ocet może sprawdzić się naprawdę dobrze, gdy chcemy pozbyć się lepkiego problemu. Są jednak osoby, które nie znoszą specyficznego zapachu octu lub boją się, że kwas octowy będzie zbyt mocny w przypadku delikatnej tkaniny. Jeśli mamy wątpliwości odnośnie octu, wybierzmy olej roślinny, który przeważnie każdy ma w domu. Rodzaj nie ma znaczenia. Może to być oliwa z oliwek, olej rzepakowy, olej słonecznikowy lub inny olej roślinny. Niektórzy specjaliści od domowych sposóbów pozbywania się plam, zalecają nawet użycie masła orzechowego. Niezależnie od tego jaki produkty wybierzemy, upewnijmy się, że olej posiada temperaturę pokojową.

Nanieśmy niewielką ilość oleju roślinnego na miękką szmatkę lub gazę. Następnie delikatnie przetrzyjmy miejsce na ubraniu, gdzie znajduje się plama z gumy. Olej powinien ją zmiękczyć, co ułatwi usunięcie.

Po aplikacji oleju, czas na usuwanie gumy. Podobnie jak przy poprzednim sposobie, możemy użyć plastikowej szpatułki lub patyczka higienicznego. Delikatnie staramy się odrywać gumę. Oczywiście z zachowaniem pełnej ostrożności gdyż nie chcemy zrobić dziury.

Gdy uda nam się usunąć gumę, przetrzyjmy pozostały olej roślinny z powierzchni ubrania. Możemy to zrobić za pomocą czystej szmatki lub gąbki nasączonej w ciepłej wodzie z mydłem.

Usuwanie gumy za pomocą oleju – na co uważać?

Jeśli mamy do czynienia z dużą plamą gumy lub gumą, która mocno przylgnęła do powierzchni, możemy kilka razy powtórzyć proces aplikacji oleju i delikatnego usuwania gumy. Pamiętajmy, że olej roślinny może pozostawić lekki tłusty ślad na niektórych tkaninach. Przed nałożeniem na większą powierzchnię, warto przetestować go na niewidocznym obszarze, aby upewnić się, że nie spowoduje żadnych zabrudzeń.

Olej roślinny jest skutecznym i przyjaznym dla tkanin sposobem na usunięcie gumy do żucia. Działając szybko i delikatnie, możemy wyeliminować niechciane plamy.

Metoda usuwania gumy z ubrania za pomocą spirytusu

Kolejny efektywnym domowym sposobem na pozbycie się lepkiego intruza z ubrania jest zastosowanie spirytusu. Zanim rozpoczniemy proces usuwania gumy, upewnijmy się, że mamy odpowiednie środki. Potrzebujemy spirytusu, który ma wysoki poziom alkoholu, najlepiej 95% lub więcej. Pamiętajmy, by stosować alkohol tylko na zabrudzoną powierzchnię odzieży.

Nasączmy miękką szmatkę lub gazę niewielką ilością spirytusu. Następnie delikatnie przetrzyjmy gumową plamę, starając się nie rozmazać gumy na większej powierzchni ubrania. Po zaaplikowaniu spirytusu na plamę, pozostawmy go na kilka minut, aby alkohol mógł rozpuścić lepkie substancje w gumie.

Po odczekaniu, delikatnie spróbujmy usunąć gumę za pomocą plastikowej łopatki lub patyczka higienicznego. Gumę usuwamy bardzo delikatnie, by nie uszkodzić tkaniny. Gdy uda nam się usunąć gumę, przetrzyjmy pozostały spirytus z ubrania przemywając je szmatką lub gąbką nasączoną w wodzie z mydłem.

Sposób usuwania gumy spirytusem – na co zwrócić uwagę?

Jeśli widzimy, że spirytus nie działa w sposób oczekiwany lub nie możemy usunąć całkowicie gumy, warto spróbować powtórzyć proces. Unikajmy stosowania spirytusu na tkaninach delikatnych lub ubraniach o specjalnych wymogach pielęgnacji.

Usuwanie gumy do żucia – jakich błędów unikać?

Pamiętajmy, że czasami gumy do żucia mogą być bardzo trudne do usunięcia z niektórych tkanin, zwłaszcza jeśli pozostawione były przez dłuższy czas. W takich przypadkach warto udać się do pralni chemicznej.

Szczególną ostrożność musimy zachować w przypadku tkanin delikatnych lub wełny. Generalnie jeśli na metce ubrania zalecone jest wyłącznie czyszczenie chemiczne, wówczas nie należy eksperymentować na własną rękę, stosując domowe sposoby, tylko jak najszybciej poprosić o pomoc profesjonalistów. W żadnym razie nie wolno stosować ostrych narzędzi do usuwania gumy, drapanie, skrobanie, może skończyć podziurawieniem tkaniny. Nie wrzucajmy też ubrania zabrudzonego gumą do żucia do pralki wraz w pozostałą odzieżą.

Jeśli wybraliśmy metodę przy użyciu suszarki, nie nastawiajmy zbyt wysokiej temperatury. Gdy gumą do żucia zabrudzą się nasze ulubione jeansy, możemy spróbować sposobu przeprasowania ubrania żelazkiem, nie naciskając zbyt mocno. Wcześniej nakrywamy plamę z gumy kartką papieru, by żelazko nie dotykało bezpośrednio zabrudzenia.

Pamiętaj, że plama nie oznacza, że ubranie nie odzyska dawnej świetności. Jeśli guma przyklei się do ulubionej spódnicy, po prostu niezwłocznie zacznij działać, nie panikuj i nie wykonuj gwałtownych ruchów ostrymi narzędziami, by nie zniszczyć tkaniny i nie skaleczyć siebie.

Więcej inspiracji

Zobacz również

Kolekcje Bialcon

Sprawdź najnowsze kolekcje na naszym sklepie online! Wyjątkowe produkty wykonane z najwyższej jakości tkanin takich jak wiskoza, bawełna, len. Bialcon to awangardowe konstrukcje i abstrakcyjne nadruki. Szczególny akcent stawiany jest na detale, które zyskują przeskalowaną formę. Cała kolekcja linii BIALCON to eksperyment ze sztuką, którą pokochasz.

Slider