Bialcon Blog Logo
Szukaj

Z jakich materiałów kupować ubrania, czyli krótka charakterystyka wyrobów włókienniczych

Z jakich materiałów kupować ubrania, czyli krótka charakterystyka wyrobów włókienniczych

Czy kupując ubrania, zwracasz uwagę na to, co jest napisane na ich metce? Jeśli nie, czas to zmienić. Kompletując garderobę należy wziąć pod uwagę nie tylko fason i kolor ubrań, ale też i rodzaj materiału, z którego zostały uszyte. Dzięki temu będziesz wiedziała, jak je prać i prasować, czy są one odporne na odkształcanie, czy przepuszczają powietrze. Wszystko to ma wpływ na to, jak długo posłuży Ci szyfonowa bluzka czy sukienka z lnu oraz jaki komfort noszenia Ci zapewni. Oto krótka charakterystyka materiałów odzieżowych.

Tkanina czy dzianina – co je różni?

Czy potrafisz odróżnić tkaninę od dzianiny? Oto ich najprostsza definicja: tkaninę się tka, a dzianinę dzieje. W przypadku tkaniny dwie nitki – osnowa i wątek – są ze sobą przeplatane (wyróżniamy splot płócienny, skośny i atłasowy). Jeśli chodzi o dzianinę, to nitka nie jest przeplatana, ale są z niej formowane oczka, które następnie się ze sobą łączy. Możemy wyróżnić dzianinę rządkową (powstałą z jednej nitki) lub kolumienkową (przędzoną z wielu nitek).
No dobrze, tyle teorii, ale jak to wygląda w praktyce? Co zapewnia większy komfort noszenia: tkanina czy dzianina? Otóż warto pamiętać o tym, że tkanina jest bardziej uniwersalna. Nie rozciąga się, nie odkształca, jest sztywniejsza. Aby zapewnić ubraniom większą elastyczność, często łączy się ją z innym rodzajem włókna. W przypadku dzianiny można śmiało wskazać na elastyczność i miękkość w dotyku, co przekłada się na komfort noszenia.

Materiały na ubrania – które wybrać?

Zanim przejdziemy do opisywania poszczególnych materiałów, warto przedstawić ich podstawowy podział. Z jakich materiałów szyte są ubrania? Są to materiały naturalne, pozyskiwane z włókien roślinnych lub zwierzęcych. Do tej grupy zaliczamy m.in. wełnę, bawełnę, len czy jedwab. Materiały sztuczne są z kolei pozyskiwane z naturalnych substancji, jednak poddawane chemicznej obróbce, jak m.in. wiskoza, która powstaje z celulozy drzewnej. Trzecią grupą materiałów ubraniowych są materiały syntetyczne, powstałe na bazie sztucznych substancji, jak m.in. poliamid (nylon) czy poliester.

Charakterystyka materiałów ubraniowych

Bawełna

Bawełna to materiał naturalny, pozyskiwany z rośliny, jeden z najczęściej wykorzystywany w branży ubraniowej. Ubrania z bawełny są przewiewne i absorbują wilgoć. Bawełna nie elektryzuje się, jest wytrzymała na rozciąganie (stąd często występuje z domieszką włókien syntetycznych). Ma predyspozycje do lekkiego gniecenia się.

Wełna

Kolejny materiał naturalny, pozyskiwany z sierści m.in. owiec, kóz czy wielbłądów. Wełna ma właściwości termoizolacyjne, jest odporna na zabrudzenia. Ubrania wełniane, jak np. płaszcz z wełny, to doskonałe rozwiązanie na sezon jesienno-zimowy, jednak należy o nie odpowiednio dbać. Wełna może się filcować i lekko rozciągać. Jej najbardziej ekskluzywną odmianą jest kaszmir, czyli wełna z sierści kóz kaszmirskich. To materiał miękki w dotyku i elastyczny, jednak także drogi.

Len

Ubrania z lnu sprawdzają się przede wszystkim latem. To materiał naturalny, z włókien roślinnych, przewiewny i absorbujący wilgoć. Len jest wytrzymały, bardziej szorstki w dotyku od bawełny. Ubrania lniane mają jednak minus w postaci gniecenia się. Warto także dodać, że len jest biodegradowalny, mogą go nosić bez obaw także alergicy

Jedwab

Ubrania jedwabne to kosztowna inwestycja, ale warta swej ceny. Jedwab to materiał naturalny, pozyskiwany z kokonów jedwabnika dębowego lub morwowego. Materiał ten charakteryzuje się gładkością, lekkością i połyskiem. Ubrania z jedwabiu są przyjemne w noszeniu i nie elektryzują się. Wymagają jednak odpowiedniej pielęgnacji i użycia łagodnych środków piorących.

Nylon

Nylon to materiał syntetyczny, początkowo wykorzystywany głównie do produkcji pończoch. Nie gniecie się, jest rozciągliwy i bardzo wytrzymały, ale zdecydowanie nie jest przewiewny. Wykorzystuje się go do produkcji strojów kąpielowych, odzieży ochronnej czy np. kurtek przeciwdeszczowych.

Więcej inspiracji

Zobacz również

Kolekcje Bialcon

Sprawdź najnowsze kolekcje na naszym sklepie online! Wyjątkowe produkty wykonane z najwyższej jakości tkanin takich jak wiskoza, bawełna, len. Bialcon to awangardowe konstrukcje i abstrakcyjne nadruki. Szczególny akcent stawiany jest na detale, które zyskują przeskalowaną formę. Cała kolekcja linii BIALCON to eksperyment ze sztuką, którą pokochasz.

Slider