Spis Treści
Minimalistyczna moda kojarzy się ze szlachetną prostotą i nowoczesnością. Właśnie dlatego tak chętnie stawiają na nią osoby wywodzące się z elit oraz niektóre z gwiazd. Jeśli i Tobie podobają się klasyczne ubrania i nie lubisz przepychu, minimalizm jest tym, na co powinnaś postawić. Poznaj tajniki minimalistycznego stylu, dzięki którym skomponujesz idealną garderobę kapsułową.
Damski styl minimalistyczny – moda na ubiór z klasą
O stylu minimalistycznym słyszała chyba każda z nas. Już sama jego nazwa wiele mówi o specyfice tego rodzaju estetyki. Minimalizm jest przeciwieństwem eklektyzmu oraz maksymalizmu. Moda minimalistyczna redukuje do minimum bogactwo środków, takich jak kolory, fasony i detale. Minimalistyczny outfit jest prosty i emanuje klasyczną elegancją. Tym, co go wyróżnia, jest wysoka jakość poszczególnych elementów stroju. Wiedziała o tym zarówno Coco Chanel, która wprowadziła minimalizm do mody lat 20, jak i Calvin Klein, który zasłynął minimalistycznymi ubraniami w latach 90. XX wieku.
Minimalizm sprawdza się w formalnym dress codzie, chociaż nie tylko. Po minimalistyczne stylizacje warto sięgać też w czasie wolnym oraz wieczorem. Trzeba przyznać, że prosta długa sukienka z oryginalnym wycięciem robi o wiele większe wrażenie, gdy nosi się ją solo, niż w połączeniu z wieloma dodatkami, które odciągają uwagę od pięknej formy o czystych liniach.
Zastanawiasz się, komu pasuje minimalistyczny styl ubierania? Uogólniając, można powiedzieć, że każdej z nas. Pamiętaj jednak, że nie każda z nas musi mieć w pełni minimalistyczną garderobę. Na stylizacje w duchu minimalizmu możesz sięgać jedynie od czasu do czasu, wtedy gdy wymaga tego okazja albo gdy chcesz poczuć się wyjątkowo elegancko.
Choć w ostatnim czasie wyjątkowo modna stała się koncepcja garderoby kapsułowej, jeśli ponad wszystko kochasz glamour lub styl boho, nie ma powodu, byś całkowicie zamieniła ulubione, bogato zdobione ubrania na proste fasony i spokojne barwy. Możesz natomiast wiele zaczerpnąć z minimalistycznego stylu.
Minimalistyczna moda – styl minimalistyczny ubiór
Dlaczego minimalizm święci triumfy w modzie? Przyczyn takiego stanu rzeczy jest co najmniej kilka i warto przyjrzeć się im bliżej.
Po pierwsze, minimalizm w modzie jest dużym ułatwieniem przy komponowaniu ubioru. Dotyczy to zarówno stylizacji na co dzień, jak i tych przeznaczonych na większe okazje. Nie musisz zastanawiać się zbyt długo nad tym, co założyć do pracy, ponieważ w Twojej szafie znajdują się jedynie takie ubrania, które do siebie pasują i nie niosą ze sobą ryzyka modowego faux pas.
Po drugie, minimalistyczny styl ubierania jest zarazem ponadczasowy, jak i wpisujący się w aktualne modowe tendencje. Oszczędne stosowanie kolorów i dodatków oraz liczne nawiązania do krawieckiej klasyki pozwalają uzyskać elegancki, perfekcyjnie wyważony look. Panujące od kilku sezonów trendy old money, quiet luxury, normcore a nawet preppy promują stylizacje szykowne, funkcjonalne i oparte na wysokiej klasy naturalnych tkaninach. Wniosek nasuwa się sam – wybierając minimalizm, możesz wyglądać luksusowo bez ostentacji.
Ostatnią, ale równie ważną przyczyną popularności minimalizmu jest rosnąca świadomość w zakresie mody zrównoważonej. Jeśli w garderobie znajdują się ubrania i dodatki na lata, pozwala to w rozsądny sposób planować kolejne modowe zakupy. Takie podejście pozytywnie wpływa nie tylko na budżet, ale sprzyja także środowisku naturalnemu, zmniejszając popyt na tanią modę fast fashion i ograniczając ilość odpadów.
Minimalistyczne ubrania – w co zainwestować?
Aby zbudować minimalistyczną garderobę, lepiej wystrzegać się ubrań, które są nadmiernie ozdobne i trudno nosić je w więcej niż jednym połączeniu. Nawet jeśli kuszą Cię przeceny i wyprzedaże, pamiętaj o tym, by nie gromadzić odzieży i akcesoriów, które nie są w Twoim stylu i istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że nie będziesz ich nosić.
W swojej szafie powinnaś uwzględnić ponadczasową klasykę, która zawsze dobrze wygląda i pozwala tworzyć wiele eleganckich zestawów. Jeśli chcesz wprowadzić minimalizm do ubioru, zainwestuj w minimalistyczne ubrania. Spopularyzowana przez Coco Chanel mała czarna sukienka, gładkie koszule i bluzki, proste żakiety, eleganckie spodnie, trapezowe oraz ołówkowe spódnice stanowią bazę, którą trzeba mieć w swojej garderobie. Sprawdź, czy masz buty pasujące do minimalistycznych setów, takie jak proste szpilki, baleriny, białe sneakersy, pozbawione zdobień skórzane klapki i półbuty.
Przydadzą Ci się dobrze uszyty klasyczny płaszcz, jednolite t-shirty bez nadruków, a także gładkie golfy i swetry oraz wolne od wielu detali skórzane torebki o geometrycznych formach. W minimalistycznej szafie jest także miejsce na nieco bardziej awangardowe projekty – takie, w których liczy się umiejętnie zastosowany detal. Proste białe koszule z podwójnym kołnierzykiem albo bufiastymi rękawami, czarna spódnica z oryginalnymi guzikami albo sukienka z mocno zarysowaną kontrafałdą z przodu to przykłady ubrań, które zwracają uwagę ciekawym detalem uwypuklającym ich szlachetną prostotę.
Styl minimalistyczny – jakie kolory wybrać?
Styl minimalistyczny jest kojarzony z neutralnymi barwami, które nadają stylizacjom spokojny, harmonijny charakter, a przy tym możesz łączyć je w dowolnych konfiguracjach.
Ubrania w kolorze beżu, szarości, czerni i bieli są nieprzeciętnie uniwersalne, ale możesz sięgać także po inne barwy. Czerń i biel możesz zastąpić granatowym i kremowym, a do palety kolorów warto włączyć łagodne pastelowe tonacje, które zapewniają harmonijny i stonowany outfit.
Jeśli masz ochotę na mocniejsze barwy, zachowaj umiar i najlepiej zastosuj je w postaci delikatnych, nielicznych dodatków traktowanych jako barwny akcent. Sprawdź także modowy potencjał stylizacji typu total look. Noszony od stóp do głów jeden, konkretny kolor zawsze wygląda atrakcyjnie i wpisuje się w kryteria minimalizmu.
Minimalizm w modzie to z reguły brak mocnych kolorystycznych kontrastów. Całość stylizacji daje wrażenie idealnej harmonii i pewnego rodzaju czystości. A czy modne w minimalizmie stonowane kolory wymagają rezygnacji z ubrań we wzory? Nie, ale desenie powinny być stosowane możliwie oszczędnie, a ich wielkość nie powinna przytłaczać stylizacji. Drobne prążki, cienkie paseczki lub niewielkie kropki to klasyczne motywy oddające styl minimalistyczny w modzie.
Stylizacje na bazie minimalistycznych ubrań
Jak oswoić styl minimalistyczny? Moda dotyczy wielu aspektów kreowania wizerunku. Ograniczaj ilość rzeczy – dotyczy to zarówno garderoby, jak i stylizacji. Regularnie przeglądaj zawartość szafy, stopniowo pozbywając się niepotrzebnych ciuchów oraz ubrań, na które wciąż nie masz pomysłu, a w rezultacie niemal nigdy ich nie nosisz.
Czarny półgolf, utrzymane w tonacji szarości spodnie z zakładkami oraz loafersy to doskonały minimalistyczny zestaw do pracy. Te same spodnie możesz łączyć z wpadającą w kremową biel koszulą i szarą kamizelką garniturową, a płaskie buty zamienić na szpilki.
Marynarka oversize wygląda świetnie narzucona na satynową sukienkę noszoną w towarzystwie wieczorowych sandałków z paseczkami. Głęboką czerń zestawu rozświetli cienki łańcuszek na szyi.
Styl minimalistyczny na co dzień to na przykład czarna dresowa sukienka, wspomniane wcześniej loafersy oraz prosta saszetka nerka w ciemnym kolorze. Równie dobrze możesz założyć niebieskie jeansy, gładki beżowy sweter, baleriny i minimalistyczne kolczyki wkrętki.
Odpowiedzi na pytania o styl minimalistyczny w modzie damskiej
Komponowania minimalistycznych outfitów można się zawsze nauczyć. Nawet jeśli przez długi czas w Twojej szafie przeważały ubrania we wszystkich możliwych stylach, które trudno było ze sobą połączyć, odkrywając minimalizm w modzie możesz uporządkować i uprościć swój sposób ubierania.
Na czym polega minimalizm w ubraniach?
Styl minimalistyczny w modzie bazuje na prostocie, elegancji oraz funkcjonalności. Królują w nim dość neutralne i stonowane kolory, klasyczne fasony oraz wysokogatunkowe, naturalne tkaniny i dzianiny.
Aby wprowadzić minimalizm do swojego stylu, należy zachować umiar w łączeniu ubrań i dodatków, ograniczając się do ich niewielkiej ilości. Kompletując zawartość garderoby, dobrze pamiętać o tym, że „mniej znaczy więcej”, a jakość jest o wiele ważniejsza od ilości.
Jakimi zasadami rządzi się minimalizm w ubiorze?
Jeśli chcesz wprowadzić w życie zasady mody minimalistycznej, postaw na prostotę, która jest kluczowa dla minimalistycznego stylu ubioru. Proste formy, neutralne kolory, unikanie przepychu i mocnych kontrastów to sposób na modę w stylu minimalistycznym.
Zrezygnuj z wyrazistych deseni, ozdobnych fasonów i licznych dodatków. Przyda Ci się basicowa odzież w odcieniach szarości, beżu, czerni, granatu i bieli oraz klasyczne fasony marynarek, koszul i spodnie typu chinosy albo cygaretki.
Jakie stylizacje wpisują się w minimalistyczny styl ubioru?
Klasyczny pudełkowy żakiet wygląda świetnie, gdy towarzyszą mu spodnie w kant i baleriny, a ołówkowe spódnice zadają szyku w towarzystwie białej koszuli i czółenek. Prostą czarną marynarkę możesz narzucić na małą czarną sukienkę, a do tego założyć minimalistyczne, czarne sandały na szpilce. Całość możesz ożywić bordowym paskiem albo beżową apaszką w kropki.
Outfity w stylu minimalistycznym składają się z co najwyżej kilku elementów, które idealnie do siebie pasują. Minimalistyczne ubrania tworzą minimalistyczne stylizacje zachwycające prostotą i uniwersalnością.
Czy warto stosować styl minimalistyczny w ubiorze?
Tak, zdecydowanie warto, ponieważ łączy się to z licznymi korzyściami. Minimalistyczne ubrania to bezpieczny wybór, dzięki któremu stylizacja na pewno będzie udana i pełna elegancji. Jeśli nie masz wprawy w łączeniu wzorów, kolorów i fasonów, stylowy minimalizm w modzie rozwiąże dylematy w Twojej szafie.
Styl minimalistyczny w modzie jest ponadczasowy i opiera się na wysokiej jakości, co pozwala unikać ciągłego kupowania nowych ubrań i wiąże się z oszczędnością pieniędzy. Przekłada się to także na bardziej świadome modowe wybory, wpisując się w trend mody zrównoważonej. Minimalizm stoi w opozycji do konsumpcjonizmu, dlatego znajduje uznanie u osób dokonujących przemyślanych wyborów w kwestii garderoby i ludzi troszczących się o planetę.