Bialcon Blog Logo
Szukaj

Jak się ubrać do pracy? 10 zasad

Jak się ubrać do pracy? 10 zasad

Wybór ubrania do pracy często nastręcza nam sporo trudności. Z jednej strony pragniemy uniknąć sytuacji, w której prezentujemy się niestosownie do piastowanego stanowiska i wizerunku firmy. Z drugiej chcemy wyglądać kobieco i atrakcyjnie, jednocześnie przemycając do biurowego outfitu odrobinę modowego sznytu, który wyraża nasz styl. Jeśli zastanawiasz się, jak się ubrać do pracy, to ten artykuł jest właśnie dla ciebie. Przedstawiamy 10 zasad stylizacji do biura, które musisz znać.

1. Ubranie do pracy a firmowy dress code

Stylizacja do pracy powinna opierać się przede wszystkim na znajomości biurowego dress code`u. Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę w danej firmie, powinnaś zorientować się, jakie zasady ubioru w niej obowiązują. Poszczególne przedsiębiorstwa stawiają swoim pracownikom dość zróżnicowane kryteria. W niektórych sklepach odzieżowych nie wypada zjawić się w jeansach i białym T-shircie, bowiem od jego pracownic wymaga się noszenia prostych, czarnych sukienek przed kolano. W innych natomiast wskazana jest bluzka z logo firmy. Tutaj sytuacja jest o tyle prosta, że odzież dostarcza pracodawca. Eleganckie ubrania świetnie sprawdzą się w pracy w banku, ale tutaj także w grę mogą wchodzić drobne niuanse. Pomimo iż koszula, którą posiadasz, nie ma wyzywającego dekoltu i charakteryzuje się klasycznym krojem, może okazać się nieodpowiednia. Firmowy dress code często definiuje bowiem nie tylko rodzaj noszonego ubrania, ale też jego kolor. W niektórych bankach pracownice mogą ubierać białe lub niebieskie koszule, w innych natomiast muszą mieć na sobie różową, ponieważ ten odcień występuje w logo firmy. Czasem praca biurowa wymusza na nas noszenie rajstop w środku upalnego lata, a czasem daje dowolność w tym zakresie. Także podejście do rodzaju obuwia dość znacznie się różni w zależności od przedsiębiorstwa, z jakim mamy do czynienia. Od pracownicy banku wymagane może być zarówno zakładanie wygodnych szpilek na niewielkim obcasie, jak i noszenie bliżej niezdefiniowanego eleganckiego obuwia, do którego zaliczamy również czarne, skórzane mokasyny.

2. Ponadczasowe kroje idealne nie tylko do pracy

Biznesowa stylizacja często opiera się na ponadczasowych krojach. W swojej szafie warto mieć kilka eleganckich koszul – najlepiej w kolorze białym, czarnym, błękitnym i beżowym. Dobrze, aby były one wolne od zbędnych ozdób w postaci perełek, cyrkonii czy haftów. Eleganckie ubrania to najczęściej gładkie elementy garderoby. Printy lepiej zostawić sobie na popołudnie, gdy wybieramy się na nieformalne spotkanie z koleżankami. Aby łatwo skomponować outfit do pracy, warto też zainwestować w damski garnitur. Tutaj możemy skorzystać z kilku rozwiązań. Do marynarki w klasycznym kolorze – granatowej, czarnej, kremowej czy czerwonej, dobieramy cygaretki w tym samym odcieniu. Możemy też zestawić taliowany żakiet z elegancką sukienką o długości lekko przed kolano o przylegającym do ciała kroju. Tutaj także wyróżniamy dwie szkoły. Jedna z nich mówi, aby dobrać sukienkę w odcieniu marynarki. Druga zachęca do postawienia na kontrast, czyli np. zestawienia czarnego żakietu z białą, elegancką sukienką. Istnieje jeszcze trzecia stylizacja do pracy z wykorzystaniem marynarki. Łączymy ją ze spódnicą ołówkową w tym samym kolorze i białą koszulą.

3. Ubrania w neutralnych kolorach podstawą szafy kapsułowej

Szafa kapsułowa w ostatnim czasie cieszy się dużym zainteresowaniem wśród kobiet. Pozwala zaoszczędzić pieniądze, jakie zazwyczaj wydajemy, kupując ładne, aczkolwiek niepraktyczne ubrania. Garderoby wielu z nas pękają w szwach, ale gdy chcemy stworzyć outfit do pracy, nagle pojawia się problem. Biznesowa stylizacja rządzi się bowiem własnymi prawami. Za eleganckie ubrania uchodzą te o klasycznych, ponadczasowych krojach, a zarazem utrzymane w neutralnej palecie kolorystycznej. W praktyce oznacza to, iż koszula w odcieniu fuksji może wydaje się dość strojna na tle białego T-shirtu z nadrukiem, ale niekoniecznie sprawdzi się podczas spotkania biznesowego z kluczowym klientem. Spodnie w czerwone róże niewątpliwie podkreślają indywidualny styl ich właścicielki, ale stylizacja do biura powinna być wolna od tak charakterystycznych elementów. Gdy postawisz na szafę kapsułową, której zawartość jest utrzymana w neutralnej kolorystyce, zobaczysz, z jaką łatwością skomponujesz swój outfit. Biel, beż, brąz, czerń i granat to kolory bazowe, które świetnie się ze sobą łączą. Ponadto czynią naszą stylizację elegancką i ponadczasową. Klasyczne kroje ubrań utrzymane w neutralnej kolorystyce stanowią też świetną bazę do bardziej odważnych outfitów, które możemy skomponować po wyjściu z biura, gdy np. wybieramy się na parapetówkę do znajomych.

4. Sukienki do biura – jaka długość najlepsza?

Sukienka stanowi świetne rozwiązanie dla tych z nas, które często mają problem z zestawieniem różnych elementów swojej garderoby. Tutaj nie trzeba się zastanawiać, czy dana bluzka dobrze komponuje się ze spódnicą, tudzież spodniami. Sukienka to kompletne ubranie, które bywa nieocenione zwłaszcza latem, gdy żar leje się z nieba i stawiamy na przewiewną odzież. Sukienka do biura nie może jednak być zbyt strojna i przypominać kreacji na wesele. Unikaj zatem wszelkich zdobień w postaci cyrkonii, perełek i dżetów. Sukienka do biura nie może też prezentować się zbyt zmysłowo. Tego typu ubrania lepiej zachować na randkę z ukochanym. Najlepiej postawić na taką kreację, która nie ma zbyt głębokiego dekoltu. Ponadto sukienka do biura powinna sięgać lekko przed kolano, aby wyglądała elegancko. Możesz postawić na krój bodycon. Wówczas sukienka będzie podkreślać twoje kobiece krągłości, warto jednak zadbać o to, aby nie miała zbyt głębokiego dekoltu. Jeśli nie zamierzasz zakładać marynarki, równie dobrze sprawdzi się sukienka o kształcie litery A. To niezwykle klasyczny i wdzięczny fason. Pasuje każdej kobiecie, niezależnie od posiadanej sylwetki. Sprawdzi się także w przypadku kolumny czy stożka, tworząc efekt optyczny klepsydry.

5. Spódnice do biura, czyli ponadczasowa elegancja

Stylizacja do pracy w przypadku kobiety ma niejedno oblicze. Może opierać się na połączeniu koszuli z cygaretkami, damskim garniturze, eleganckiej sukience lub zestawieniu koszuli ze spódnicą. Jeśli zdecydujesz się na tę ostatnią, musisz pamiętać, iż obowiązuje tutaj podobna zasada co w przypadku sukienek. Spódnice do biura powinny sięgać lekko przed kolano, aby prezentowały się z klasą. To, jaki fason wybierzesz, zależy już tylko od ciebie. Radzimy jednak unikać wzorzystych spódnic oraz takich w krzykliwych kolorach. Spódnica ołówkowa, czyli taka, która przylega do ciała, podkreślając wcięcie w talii, krągłe biodra oraz pośladki, stanowi idealne rozwiązanie dla miłośniczek ponadczasowej elegancji. Jeśli jesteś stożkiem i chcesz wyrównać proporcje sylwetki, postaw na spódnicę o rozkloszowanym kroju. Ona nada twoim biodrom pożądanych krągłości.

6. Wygodne szpilki – po czym je rozpoznać?

Szpilki to buty, które uwielbiają mężczyźni, a kobiety często traktują jako swoją największą zmorę. Wynika to z faktu, iż trudno znaleźć wygodne buty na obcasie. Mężczyźni spoglądają na nie wyłącznie pod kątem wizualnym. Gdy mamy na stopach szpilki, stawiamy kroki, zmysłowo poruszając biodrami. Ponadto buty na obcasie optycznie wydłużają nasze nogi. Kobiety często mają problem, aby trafić na wygodne szpilki. Te albo utrudniają im poruszanie się z powodu niestabilnego obcasa, albo okropnie obcierają stopy. W związku z tym, iż biurowy dress code czasem zobowiązuje nas do noszenia butów na obcasie, warto zadać sobie nieco więcej trudu i znaleźć wygodne szpilki. Na szczęście jest to możliwe, przy czym trzeba liczyć się z tym, iż za obuwie wysokiej jakości zapłacimy nieco więcej niż w zwykłej sieciówce. Wygodne szpilki to przede wszystkim buty na niezbyt wysokim i stabilnym obcasie. Wybierając 5-centymetrowy, będziesz się w nich poruszała dużo swobodniej niż w 10-centymetrowym. Jeśli już decydujesz się na wyższy obcas, pamiętaj o tym, aby zrównoważyć go platformą z przodu. Wówczas nie będzie aż tak wyczuwalny podczas chodzenia, bo nie będziesz musiała stawać na palcach. Wygodne szpilki powinny być wykonane z miękkiej skóry, która nie obciera stopy, warto przyjrzeć się zamszowym butom. Wiele osób ich unika, postrzegając je jako niepraktyczne i nienadające się na deszcz. Niemniej zawsze możesz zabrać je ze sobą w torbie i założyć dopiero wtedy, gdy dotrzesz do biura.

7. Biżuteria idealna do pracy, która podkreśli twój biurowy outfit

Biżuteria do pracy różni się w zależności od tego, jakie obowiązki wykonujemy. Jeśli obsługujemy klientów banku, powinnyśmy postawić na minimalistyczny naszyjnik i kolczyki. Tutaj niewskazany jest nadmiar dodatków, zwłaszcza tych dużych i przykuwających uwagę. Do pracy o charakterze formalnym odradzamy zakładanie biżuterii przynależnej do określonych subkultur. Tutaj także sprawdza się maksyma – mniej znaczy więcej. W przypadku niektórych zawodów biżuteria jest dość mocno zawężona ze względów praktycznych. Laborantki, które pracują z materiałem zakaźnym, często korzystają z jednorazowych rękawiczek. W związku z tym dobrze, gdy na ich palcach nie ma żadnych pierścionków, które mogłyby uszkodzić lateks lub nitryl i pozbawić je skutecznej ochrony. Jednocześnie nic nie stoi na przeszkodzie, aby laborantki zakładały do pracy kolczyki, które nie są zbyt długie i ciężkie. Przedstawicielki wolnych zawodów, w tym graficzki, informatyczki mogą pozwolić sobie na nieco więcej. W ich przypadku biżuteria do pracy nie musi mieć minimalistycznego charakteru. Pracownice branż kreatywnych mogą nosić zarówno większe kolczyki, jak i bogato zdobione naszyjniki.

8. Modne dodatki, które podkręcą biznesową stylizację

Każda z nas pragnie przemycić odrobinę modowego sznytu do biurowej stylizacji i w ten sposób sprawić, aby ta nie wyglądała nudno. Na szczęście jest to możliwe. Każda z nas może wyrazić swój indywidualizm, decydując się na modne dodatki. Stylizacja do pracy często narzuca nam wybór eleganckiej sukienki czy spódnicy ołówkowej, ale nic nie mówi na temat apaszki, gumki do włosów, torebki czy paska. Tymczasem to właśnie te niepozorne elementy potrafią odmienić cały biurowy outfit. Jeśli do białej koszuli i czarnych cygaretek założysz torebkę w modnym kolorze, w tym sezonie króluje żółty w słonecznym wydaniu wskazany przez Instytut Pantone, to wyrazisz swoją znajomość obowiązujących trendów. Jeśli kochasz haft angielski i dziewczęcość, która z niego bije, postaw na gumkę do włosów obszytą materiałem z charakterystycznymi dziurkami. Pragniesz rozświetlić swoją twarz, ponieważ do biura musisz zakładać czarną marynarkę, która zlewa się z twoimi ciemnymi włosami i daje dość mroczny efekt? Postaw na błękitną lub jasnoróżową apaszkę i zwiąż ją na szyi.

9. Gładka bielizna gwarancją udanej stylizacji do biura

Kobiety, które noszą białe i błękitne koszule, zdają sobie sprawę, jakie trudności rodzą jasne elementy garderoby. Bardzo często są one dość prześwitujące. Gdy zakładamy białą koszulę, często wydaje nam się, iż biały stanik stanowi idealne rozwiązanie. Nic bardziej mylnego. Wbrew pozorom, biały biustonosz dość mocno odznacza się spod białej koszuli, ponieważ kontrastuje z kolorem naszej skóry. Każda z nas powinna mieć w swojej szafie cielisty stanik, który jest jak najbardziej zbliżony do posiadanej karnacji. Wówczas nawet biała, dość cienka koszula nie przysporzy trudności podczas tworzenia stylizacji do pracy. Warto pamiętać, iż w biurze najlepiej sprawdza się gładka bielizna. Wszelkie koronki i zdobienia odznaczają się bowiem pod dopasowaną koszulą. Jeśli czasem zakładasz również ciemniejsze góry, powinnaś mieć w swojej szafie także czarny, gładki biustonosz. Do niektórych elementów garderoby, w tym cygaretek przylegających do pośladków, spódnic ołówkowych i sukienek o kroju bodycon potrzebna jest także bielizna bezszwowa. Majtki cięte laserowo jako jedyne nie odznaczają się pod obcisłym dołem.

10. Jak dbać o ubrania do pracy, by wyglądały dobrze przez lata?

Ubrania do biura zazwyczaj są nieco droższe, ponieważ zależy nam na tym, aby prezentowały się nienagannie na naszej sylwetce. Stylizacja do pracy często składa się z tych samych elementów, przez co te wymagają częstego prania. Skoro wydałyśmy nieco więcej pieniędzy na damski garnitur, elegancką sukienkę czy spódnicę ołówkową, to nie chcemy, aby ta rzecz szybko uległa zniszczeniu. Ubrania wysokiej jakości mają to do siebie, że lepiej znoszą intensywną eksploatację i służą nam przez lata. Trzeba jednak pamiętać, że tak się dzieje tylko wówczas, gdy odpowiednio o nie dbamy. Przed pierwszym praniem warto zapoznać się z metką. Znajdziesz na niej wszystkie istotne informacje. Może się okazać, że piękna, jedwabna koszula wymaga prania chemicznego. Natomiast wełniany kardigan nie może być prany w wysokich temperaturach, ponieważ ulegnie skurczeniu. Przestrzeganie instrukcji prania stanowi klucz do sukcesu. Jeśli będziesz przestrzegać zaleceń producenta, twoje ubranie do pracy przetrwa długie lata. Pamiętaj też o tym, aby odpowiednio rozwieszać rzeczy, niektóre z nich mogą się bowiem naciągać lub mocno gnieść. Jeśli na swetrze lub dzianinowej sukience pojawią się zmechacenia, możesz je usunąć za pomocą golarki do ubrań.

Więcej inspiracji

Zobacz również

Kolekcje Bialcon

Sprawdź najnowsze kolekcje na naszym sklepie online! Wyjątkowe produkty wykonane z najwyższej jakości tkanin takich jak wiskoza, bawełna, len. Bialcon to awangardowe konstrukcje i abstrakcyjne nadruki. Szczególny akcent stawiany jest na detale, które zyskują przeskalowaną formę. Cała kolekcja linii BIALCON to eksperyment ze sztuką, którą pokochasz.

Slider