Spis Treści
Len to szlachetny materiał o wielu zaletach, a ubrania z lnu to doskonała inwestycja w garderobę. Czy wiesz, jak prasować i wyprać len, by jego żywotność cieszyła przez długie lata? Jeśli nie, koniecznie poznaj tajniki jego pielęgnacji. Dzięki nim będziesz wiedzieć, jak perfekcyjnie dbać o lniane rzeczy, by zachować je w idealnym stanie.
Lniane tkaniny pełne zalet, które warto docenić
Chcesz stworzyć garderobę na wiele sezonów i czuć się dobrze w upały? Postaw na len, czyli materiał wykorzystywany przez ludzkość od tysiącleci. W przypadku lnu można śmiało mówić o modzie zrównoważonej, ponieważ jego produkcja nie pochłania tak wiele energii i nie wymaga tylu pestycydów, jak bawełna.
Len jest przewiewny i antyalergiczny, a więc bezpieczny dla osób z wrażliwą skórą. Cenione są jego właściwości antybakteryjne, dzięki którym łatwiej zachować świeżość i ustrzec się niemiłych zapachów w upalne dni. Jakby tego było mało, lniane rzeczy zapewniają naturalną termoregulację, a więc chłodzą skórę latem i zapobiegają nadmiernemu wychłodzeniu w zimniejszych miesiącach, jakich nie brak w naszym klimacie.
Wybierając lniane ubrania, możesz być pewna ich wysokiej trwałości, a jednocześnie zdolności do całkowitej biodegradacji, gdy kiedyś postanowisz się ich już pozbyć. Ogromne zalety lnu są bardzo zachęcające, ale jego cena nie jest niska. Dlaczego lniane ubrania są drogie? Len posiada niewielki udział w światowej produkcji materiałów tekstylnych, a procesy pozyskiwania włókna lnianego są dość kosztowne.
Wysoka cena lnianych ubrań może jednak zmotywować do tego, by lepiej dbać o lniane ciuchy. W przypadku koszul, sukienek, spódnic, spodni czy żakietów z lnu nie ma mowy o przypadkowych działaniach. Postaraj się odpowiednio pielęgnować lniane ubiory, a ich trwałość pozytywnie Cię zaskoczy.
Pranie lnu w pralce – o czym trzeba pamiętać?
Kluczowy w praniu odzieży lnianej jest preparat do prania tkanin delikatnych. Najlepiej, gdy środek do prania odzieży lnianej nie zawiera silnych detergentów. Składniki, takie jak np. fosforany, optyczne rozjaśniacze albo enzymy typu proteaza nie są bezpieczne w przypadku prania lnianych ubrań .
W jakiej temperaturze prać len w pralce? Grubszy, biały len możesz prać w nieco wyższej temperaturze, oscylującej wokół 40-60 stopni Celsjusza. Delikatniejszą kolorową odzież lnianą lepiej poddawać niższym temperaturom w zakresie 30–40°C. Pamiętaj, że użycie zbyt gorącej wody może poskutkować zmianą wymiarów i zdeformowaniem ubioru.
To znaczy, że len kurczy się w praniu? Tak, jeśli zastosujesz zbyt wysoką temperaturę wody lub wirowanie na intensywnych obrotach, lniany ubiór może ulec skurczeniu. Podobna sytuacja może mieć miejsce wtedy, gdy wypierzesz ubranie uszyte z lnu, który nie został poddany procesowi dekatyzacji. Niestety, tak bywa czasem w przypadku lnianych ciuchów z niepewnych źródeł.
Według wielu ekspertów przed pierwszym praniem lnianej odzieży należy wymoczyć ją w sporej porcji chłodnej wody. Dzięki temu włókna lnu ulegną naturalnemu rozprostowaniu i zmiękczeniu, które będzie korzystne przy bezpiecznym, pierwszym praniu.
Jak prać len, by był miękki w dotyku?
Kolejnym ważnym pytaniem jest to, jaki płyn do płukania lnu będzie najlepszy? Być może Cię to zaskoczy, ale lnianym ubraniom nie służą tradycyjne preparaty do płukania tkanin, które mogą obciążać i obklejać naturalne włókna. Zamiast nich wykorzystaj zwyczajny ocet, który zmiękczy oraz dodatkowo zadba o intensywność odcienia podczas prania kolorów.
Obawiasz się, że potraktowane w ten sposób pranie będzie nieznośnie czuć kwaśną wonią octu? Nic podobnego, jego zapach szybko ulotni się w procesie prania i osuszania. Dla pewności możesz zastosować podwójne płukanie tylko z użyciem samej wody. Ocet jest tańszym i bardziej ekonomicznym środkiem do pielęgnacji lnu niż sklepowe produkty.
Jeszcze jedno, o czym warto pamiętać. Naturalny len wraz z każdym kolejnym praniem staje się coraz bardziej szlachetny i miękki w dotyku. Jego powierzchnia ulega stopniowemu wygładzeniu, dzięki czemu noszenie odzieży z lnu staje się coraz przyjemniejsze.
Pranie ręczne lnu bez tajemnic!
Nie da się ukryć, że len potrzebuje nieco więcej uwagi niż odzież z innych materiałów. Warto jednak nie zapominać o tym, że możesz bez problemu prać len ręcznie. To dobra decyzja zawsze wtedy, gdy chcesz odświeżyć szczególnie cenne dla Ciebie ubrania.
W tym przypadku także przydadzą Ci się delikatne środki piorące, a nawet najzwyklejsze szare mydło. Letnia woda w misce i delikatne wygniatanie lnu w czasie prania pozwoli pozbyć się zabrudzeń, nie niszcząc włókien. Unikaj tarcia i wyżymania, zamiast tego delikatnie odsączając nadmiar wilgoci.
Na koniec starannie przepłucz odzież w czystej, zimnej wodzie i gotowe! Zawsze gdy nie jesteś pewna, czy Twoją koszulę, spódnicę albo sukienkę można prać maszynowo, nie ryzykuj i postaw na pranie ręczne.
Jak wywabiać plamy z lnu? Jak prać len z plamami?
Plamy z lnu trzeba usuwać możliwie bezzwłocznie po ich pojawieniu się. Wypróbuj namoczenie ubrania w niezbyt ciepłej wodzie. Opcjonalnie możesz dodać soli albo łagodnego detergentu i odstawić całość na kilka godzin.
Jak prać len z plamami? Pamiętaj, by nie stosować gorącej wody, ponieważ zamiast wywabić plamy, dodatkowo je utrwalisz. Możesz wypróbować ocet albo sok z cytryny nałożone punktowo na plamę. Dobrą opcją jest też soda oczyszczona zmieszana z niewielką ilością wody i naniesiona na zabrudzoną powierzchnię.
Zalecane w niektórych miejscach czyszczenie lnu benzyną ekstrakcyjną nie jest dobrym pomysłem, nawet gdy w grę wchodzą uciążliwe tłuste plamy.
Jeśli jednak masz pod ręką popularne mydło galasowe, możesz śmiało go użyć, by bezpiecznie usunąć zanieczyszczenia z lnu. Innym naturalnym środkiem, który pomoże wywabić zabrudzenia z lnianych strojów jest profesjonalny spray z korą mydłodrzewu, który łagodnie odplamia naturalne włókna.
Jak prać len bezpiecznie? Niezależnie od środka do odplamiania, na jaki się zdecydujesz, najpierw wykonaj próbę w niewidocznym miejscu (na przykład na wewnętrznej kieszeni płaszcza lub spodniej warstwie kołnierzyka).
Czego unikać w przypadku lnu i prania?
Chociaż len należy do wytrzymałych materiałów, warto pamiętać o kilku aspektach, które zdecydowanie nie służą jego dobrej kondycji.
Unikaj wystawiania kolorowych ciuchów z lnu na ostre słońce, które powoduje blaknięcie kolorów i w dłuższym okresie czasu może osłabiać strukturę tkaniny lnianej.
Piorąc odzież z lnu w automacie wystrzegaj się mocno podwyższonych temperatur, intensywnego wirowania i przepełniania bębna maszyny. Wszystkie te czynniki mogą powodować niszczenie lnianych tkanin, tworzenie uciążliwych zagnieceń, a nawet kurczenie się wyrobów w pralce.
Przeciwskazane są agresywne detergenty oraz stosowanie wybielaczy, które osłabiają strukturę tkaniny z lnu i mogą powodować odbarwienia.
Suszenie lnu – klucz do sukcesu!
Zastanawiasz się, jak suszyć lniane ciuchy? Słusznie, ponieważ proces suszenia ma znaczenie w kwestii trwałości lnianych strojów.
Co do zasady najlepiej suszyć tkaninę lnianą na świeżym powietrzu, rozłożoną płasko na stelażu suszarki lub rozwieszoną na wieszaku. Biały len możesz dosuszać na lekkim słońcu, kolorową odzież lepiej suszyć wywracając na lewą stronę, tak by promienie UV nie odbarwiły tkaniny ani nie osłabiły jej włókien. Wystrzegaj się ostrego słońca.
Jednak jeśli chcesz pozbyć się resztek wilgoci z materiału, podsuszając len w suszarce bębnowej, musisz najpierw sprawdzić wskazówki na metce wewnętrznej, upewniając się, że takie działanie nie jest przeciwskazane w przypadku konkretnego ubrania.
Unikaj suszenia na mocnych programach, które mogłyby zaszkodzić tkaninie. Suszenie w niskich temperaturach chroni przed kurczeniem odzieży.
Zdaniem ekspertów, oprócz unikania wysokiej temperatury warto zrezygnować także z wkładania zbyt wielu ubrań do bębna suszarki. Nie trzeba całkowicie dosuszać ubrań – lekko wilgotną odzież z lnu warto niezwłocznie uprasować.
Prasowanie lnu – ważny etap pielęgnacji po praniu
Włókna tkaniny lnianej są sztywniejsze i mniej sprężyste niż włókna innych tkanin. W związku z tym lniane ubrania są dość podatne na tworzenie się zagnieceń.
Chociaż drobne zmarszczki na casualowej bluzce lub szerokich spodniach podkreślają naturalne pochodzenie surowca i nikogo nie powinny dziwić, to mocno pognieciona odzież nie wygląda schludnie, ani nie układa się odpowiednio na sylwetce.
Irytują Cię zagniecenia na odzieży lnianej? Spróbuj wybierać ubrania z mieszanek z lnem. Połączenie wiskozy i lnu, albo bawełny i lnu sprawia, ze ubranie nieco mniej się gniecie.
Jeśli jednak zdecydujesz się na czysty len, nie unikniesz zgłębienia zagadnienia, jakim jest właściwe prasowanie lnu. Jak się za nie zabrać, by nie uszkodzić szlachetnego materiału?
Prasowanie lnu można rozpocząć, gdy jest on jeszcze nieco wilgotny. Jeśli jednak dysponujesz całkowicie suchym ubraniem, możesz spryskać je czystą wodą i pozostawić zwilżony materiał na parę chwil. Dzięki temu będzie Ci łatwiej wygładzić jego powierzchnię żelazkiem. Alternatywą jest użycie parowego żelazka.
Lniane rzeczy i schludny wygląd
Z dużą dozą prawdopodobieństwa Twoje żelazko posiada funkcję prasowania lnu lub innych tkanin naturalnych. Zobacz ikony przy pokrętle lub zajrzyj do instrukcji. Jeśli jednak Twój sprzęt do prasowania nie ma takiego programu, ustaw go na temperaturę od 200 do 230 stopni Celsjusza. Len lubi prasowanie w wyższych temperaturach.
Na pewno przyda Ci się deska do prasowania, która umożliwi swobodne manewrowanie żelazkiem nawet w najtrudniej dostępnych partiach ubioru. Lniane ubrania, które są dla Ciebie szczególnie cenne najlepiej prasować przez bawełnianą czystą szmatkę lub wywrócić je na lewą stronę. Takie działanie nie kosztuje wiele, a zapobiega wyświeceniu się powierzchni ubioru.
Warto wspomnieć także o tym, że lniane ciuchy możesz prasować także w pionie, umieszczając je na wieszaku. W przypadku niezbędne będzie żelazko parowe albo specjalny steamer. Niektóre ubrania z lnu najwygodniej prasować parą na manekinie, jednak trzeba wtedy wyjątkowo uważać, by nie stopić tworzywa, z którego wykonana jest forma.
Sposoby na przechowywanie lnu
Pielęgnacja lnianych ubrań to nie tylko pranie i prasowanie lnu, ale także odpowiednie jego przechowywanie. Dokładne informacje w tym zakresie pozwolą zachować jakość lnu na długie lata.
Przede wszystkim upewnij się, czy lniana odzież jest już zupełnie sucha. Niestety, nawet lekko wilgotny len może pokryć się pleśnią lub nabrać zapachu stęchlizny, szczególnie jeśli jest trzymany w kiepsko wentylowanym pomieszczeniu.
Dobrą wiadomością jest to, że len nie jest atrakcyjnym pożywieniem dla moli. Nie musisz zatem obawiać się ich inwazji, jeśli tylko lniane ubrania są czyste i wolne od resztek organicznych mogących przyciągać szkodniki.
Jak przechowywać wyprany len w szafie?
Lepiej zapobiegać niż naprawiać szkody. W związku z tym warto wyposażyć szafę i szuflady w pochłaniacze wilgoci w saszetkach, które uchronią także inne naturalne materiały przed nalotem pleśni.
Lniane ubrania należy przechowywać starannie złożone, unikając zbyt ciasnego układania, które może tworzyć zagniecenia na tkaninie. Zamiast tego możesz na przykład lekko zrolować odzież, co pozwoli zredukować odkształcanie.
Inną, bardziej wygodną opcją, jest przechowywanie wyprasowanych lnianych stylizacji na szerokich wieszakach, dzięki czemu możesz szybko się ubrać i schludnie wyglądać.
Jeśli szykujesz się do dłuższego przechowywania lnianych ciuchów poza sezonem, zapakuj je w oddychające pokrowce, które zapewnią odzieży odpowiednią cyrkulację powietrza. Unikaj stosowania foliowych worków sprzyjających rozwojowi pleśni. Co jakiś czas przewietrz wnętrze szafy, by zapewnić tkaninom dopływ świeżego powietrza.
FAQ jak dbać o ubrania z lnu damskie
Len to surowiec idealny na odzież na lata. Aby móc cieszyć się jego walorami dłużej niż jeden sezon, warto przestrzegać zasad dotyczących jego pielęgnacji. Ich zastosowanie pozwala uniknąć wielu problemów i zaoszczędzić pieniądze. Mamy nadzieję, że wiesz już doskonale, jak prać len i dbać o jego dobrą jakość.
Czy można prać lniane ubrania w pralce?
Tak, można prać w pralce odzież lnianą. Należy wówczas nastawić niską temperaturę prania oraz zastosować łagodne detergenty. Lnowi nie służy intensywne wirowanie oraz stosowanie wybielaczy.
Dlaczego len się gniecie?
Niska sprężystość lnu, a więc podatność na gniecenie, wynika z jego naturalnej struktury. Włókna lniane nie są elastyczne, co sprawia, że dość łatwo odkształcają się pod wpływem nacisku. Drobne zagniecenia na lnie nie są wadą, ale podkreślają jego swobodną elegancję i szlachetne pochodzenie.
Jak prasować len?
Len należy prasować w wysokiej temperaturze sięgającej maksymalnie do 230 stopni Celsjusza. Można prasować go żelazkiem parowym lub klasycznym. Prasowanie lnu warto poprzedzić lekkim zwilżeniem jego powierzchni, a całość prasować po drugiej stronie ubioru.
Jak prać ubrania z lnu bez pralki?
Pranie ręczne lnu to alternatywa dla prania w pralce. Minimalizuje ono ryzyko skurczenia się odzieży. Letnia woda o temperaturze 30-40 stopni Celsjusza, miska i łagodny detergent bez wybielaczy pozwolą przywrócić lnianym strojom nieskazitelną czystość bez konieczności prania w pralce.
Czy można suszyć len w suszarce bębnowej?
Tak, można osuszać odzież lnianą w suszarce bębnowej, o ile nie zabrania tego metka producenta. Susząc len w suszarce bębnowej, należy ustawić delikatny program, który nie osłabi tkanin. Najbezpieczniej jednak wysuszyć len na zewnątrz, na powietrzu, co zapewni świeży zapach.