Bialcon Blog Logo
Szukaj

10 dodatków w stylu mody lat 30, które dodadzą stylizacji elegancji

10 dodatków w stylu mody lat 30, które dodadzą stylizacji elegancji

Moda lat 30 stanowi fascynujące źródło inspiracji dla projektantów. Jest ona nieprzeciętnie wyrafinowana i dyskretnie komplementuje kobiecą sylwetkę. Dowiedz się, jakie dodatki wiodły prym w kobiecej modzie lat 30 i wpleć je w swoje stylizacje, dodając im nutkę intrygującego retro.

Moda lat 30 – jak się wtedy ubierano?

Lata 30. to okres wyjątkowy zarówno w modzie wieczorowej, jak tej na co dzień. Z jednej strony jest to czas powszechnych niedoborów, będących następstwem kryzysu gospodarczego, który odbił się szerokim echem w każdej dziedzinie życia. Z drugiej strony jest to okres kontynuujący emancypację kobiet i większą swobodę w zakresie ubioru. Pojawiają się sztuczne tkaniny i wysokiej klasy barwniki, a produkcja odzieży jest prowadzona na bardziej masową skalę.

Lata 30 są pełne kontrastów, które robią wrażenie. Ówczesna moda bardziej niż ta aktualna rozdziela strój na co dzień od tego przeznaczonego na przyjęcia. Codzienny strój odznacza się dużą funkcjonalnością i prostymi fasonami, w pewnej mierze wzorując się na męskich ubraniach. Moda kobieca lata 30 na wieczór jest bardziej finezyjna, a nawet widowiskowa.

Moda damska lata 30 – wyglądaj kobieco i schludnie

Moda lat 30 przynosi sporo zmian. Lansowana w poprzednim dziesięcioleciu sylwetka chłopczycy o wąskich biodrach i niedużych piersiach ustąpiła figurze wysmukłej, lecz posiadającej delikatnie zaznaczoną talię, biust i pupę. W garderobie ówczesnej elegantki królowały garsonki złożone z wąskiej spódnicy do połowy łydki i dopasowanego w talii żakietu z poduszkami w ramionach.

Kobiety w latach 30 często nosiły także znane nam z żurnali dopasowane sukienki, które dodawały sylwetce smukłości. Popularne były także kreacje z kołnierzykiem i delikatnie zbluzowaną górną częścią, której towarzyszyły cienki pasek z tej samej tkaniny oraz rozkloszowana od wysokości kolan spódnica.

Moda lat 30 to także pastelowe tonacje, wylansowane przez Coco Chanel miękkie dzianiny, romantyczne koronkowe wstawki i pełne kobiecości kwiatowe motywy. Zamiast sukienki coraz więcej pań stawiało również na spodnie z wysokim stanem i szerokimi nogawkami

Wieczorowa moda lat 30 to natomiast długie suknie – sięgające samej ziemi lub kostek. Najczęściej są one krojone ze skosu, który uwydatnia kobiecą sylwetkę, podobnie jak modne dekolty z tyłu. Posągowy styl kreacji podkreślały drapowania oraz połysk modnych wówczas satyny i lamy.

Moda męska w latach 30 – nie tylko białe koszule

Dla mężczyzn ikoną stylu byli gwiazdorzy tej miary, co Clark Gable oraz Gary Cooper. W męskich ubraniach prym wiodły świetnie uszyte garnitury z wełny w kolorach brązowym, granatowym lub szarym.

Dwurzędowe marynarki z poszerzonymi ramionami, biała koszula, krawat oraz dość szerokie spodnie składały się na codzienny wizerunek dżentelmena z lat 30. XX wieku. W garderobie modnych panów pojawiały się też spodnie z kantem i mankietami oraz marynarki w kratę.

Na wielkim balu lub przy wyjściu do opery nieodzowny był frak, cylinder oraz eleganckie buty z lakierowanej skórki. Moda lat 30 na nieco mniej uroczyste wyjścia pozwala na założenie smokingu, czyli spodni z jedwabnym lampasem i marynarki z atłasowym kołnierzem o szalowej formie.

Dodatki w modzie damskiej lat 30

Aby przemycić do swoich stylizacji powiew retro, nie musisz tworzyć kompletnych outfitów, jakie mogłyby nosić kobiety w latach 30. O ile nie zajmujesz się rekonstrukcją historyczną lub nie wybierasz się na tematyczne przyjęcie, lepszym rozwiązaniem będzie włączenie do swoich stylizacji pojedynczego elementu charakterystycznego dla tamtego okresu.

Szerokie spodnie z wysokim stanem, garsonki złożone ze spódnicy z kontrafałdą z tyłu i taliowanej marynarki, szyta ze skosu suknia z odkrytymi ramionami albo damskie garnitury w odcieniach grafitu lub tabaki nawiązują do stylu lat 30, nie tworząc dysonansu z aktualną estetyką.

Jeszcze innym, i polecanym przez wielu stylistów, pomysłem jest postawienie na ciekawe akcesoria i detale, jakimi wyróżnia się moda lat 30. Nie od dziś przecież wiadomo, że dodatki w dużej mierze decydują o tym, czy stylizacja jest udana i jaki właściwie jest jej charakter. Zobacz zatem, które z nich warto mieć na uwadze, wplatając do stroju trendy z czasów poprzedzających wybuch II wojny światowej.

Ubrać kobiecą sylwetkę w stylu lat 30.

Bufiaste rękawki – moda lat 30 podkreślała ramiona, nie dziwi więc ogromna popularność rękawów pełnych objętości. Krótkie bufiaste rękawy gigot oraz marszczenia na ramionach są typowe dla omawianego okresu w historii mody, szczególnie jeśli towarzyszą im dopasowane suknie, świetnie kontrastujące z bardziej rozbudowanymi rękawkami.

Bufiaste rękawy występowały raczej w codziennych strojach. Na wieczór bardziej pożądaną opcją były natomiast sukienki z odsłoniętymi ramionami lub bogato zdobione motyle rękawki harmonizujące z białymi zwiewnymi sukniami z organdyny.

Futrzane pelerynki i etole noszono także na co dzień, ale jeszcze lepiej uzupełniały wieczorowe suknie, szczególnie te z uwielbianymi przez Panie głębokimi dekoltami. Brązowe, srebrne lub kremowe sortie i inne futrzane okrycia wierzchnie stanowiły symbol wysokiego statusu społecznego, a w połączeniu z satynowym materiałem sukienki emanowały olśniewającym luksusem na miarę gwiazd Hollywoodu.

Jak moda lat 30 może inspirować w tym zakresie? Jeśli chcesz stworzyć retro look, wybierając się na przyjęcie, bez problemu znajdziesz mnóstwo ciekawych narzutek z futra syntetycznego, które jest miękkie w dotyku i wpisuje się we współczesną modę.

Dodatki w historii mody lat 30.

Szykowne kapelusze to nieodłączny atrybut kobiety w latach 30. W modę wpisują się nieduże kapelusze o formie klosza, modne są także inne fasony kapelusików lub berety współgrające z resztą stylizacji. Zarówno jedne, jak i drugie często nosi się w lekko przekrzywiony sposób.

Występująca w filmach i kabarecie Marlena Dietrich prezentowała się natomiast w odważnej stylizacji, w skład której wchodził cylinder noszony z białą koszulą i smokingiem. Popularnym wyborem są jedwabne turbany, znane jeszcze z poprzedniej dekady. Panowie nie rozstają się natomiast m.in. z kaszkietami oraz kapeluszami fedora i homburg.

Biżuteria w stylu lat 30 – czy wiesz, jaka była? Kryzys gospodarczy miał ogromny wpływ na biżuterię, w której coraz częściej stosowano sztuczne materiały, takie jak na przykład bakelit, cyrkonie imitujące brylanty lub pokryte emalią szkło.

W latach 30 kobiety nadal chętnie sięgają po sztuczne perły w stylu Coco Chanel. Kształty biżuteryjnych drobiazgów często przybierały geometryczne kształty kwadratów i prostokątów, odzwierciedlając styl Art déco, który wówczas w pełni się rozwinął.

Moda lat 30 ciągle inspiruje w zakresie biżuterii. W omawianym okresie ceniono też motywy kwiatowe oraz symbole gwiazd i księżyców misternie wysadzanych kryształami. Hasłem przewodnim dla jubilerów tamtego okresu był uwielbiany przez gwiazdy srebrnego ekranu mocny połysk, stąd długie „diamentowe” kolczyki, proste błyszczące bransoletki i gęsto wysadzane sztrasami grzebienie zdobiące włosy.

Lata 30 moda pełna wdzięku i elegancji

Pierzaste boa i wykończenia z piór są tym, co kocha moda damska na całym świecie, a pierzaste dodatki stały się aktualnie bardzo trendy. Historia mody prezentuje mnóstwo sukienek i dodatków obszytych piórami o zróżnicowanej strukturze. Pierzaste kreacje podkreślały grację poruszających się w nich dam, dodając im splendoru.

Moda lat 30 to także cenne pióra strusia i marabuta. Zdobiły one ówczesne wyjściowe pelerynki, sięgające talii narzutki, wystawne kołnierze oraz były doczepiane do rękawów balowych sukni. Aby uświadomić sobie, jakie pióra były w modzie w latach 30, warto spojrzeć na Joan Crawford z piórami wokół szyi lub Marlenę Dietrich pozującą w spektakularnym pierzastym boa.

Koronkowy kołnierzyk – historia mody odnotowuje jego obecność w ubiorze o wiele, wiele wcześniej, jednak kreatorzy mody z czasów międzywojennych szczególnie upodobali sobie ten element stroju. Dlatego też często zobaczysz go na reprodukcjach z kategorii „moda lat 30”. Najczęściej kołnierzyk można było dopinać do stroju, rzadziej był on przyszyty na stałe.

Kołnierzyki z koronki miały różne kształty i najczęściej były białe lub kremowe, dzięki czemu rozświetlały ubrania w ciemnym lub stonowanym kolorze. Nierzadko popularne w latach 30 damskie kołnierzyki pracowicie szydełkowano według zamieszczanych w żurnalach wzorów. Jasne koronkowe kołnierzyki były ponoć najbardziej cenione przez dojrzałe kobiety, ponieważ optycznie rozświetlały i odmładzały twarz.

Moda lat 30 – oczaruj wszystkich pewnym krokiem

Stylowe pończochy –lata 30 moda damska nie istnieje bez pończoch, wówczas wykonywanych głównie z jedwabiu i dopinanych do pasa.

Wraz z końcem omawianego okresu na rynku pojawił się nylon, a wraz z nim dostępne stały się bardziej wytrzymałe nylonowe pończochy o lekkim połysku. Posiadały one biegnący z tyłu szew, który wynikał z tradycyjnego procesu łączenia pończochy. Warto jednak zauważyć, że pionowa linia optycznie wydłużała nogi i przyciągała spojrzenia.

Jeśli chętnie nosisz rajstopy, być może zechcesz poczuć się szykownie, od czasu do czasu zamieniając je na pończochy ze szwem? Wyglądają w nich świetnie Panie o każdym typie sylwetki i to niezależnie od tego, czy moda lat 30 to ich ulubiony styl.

Dwukolorowe oksfordki lub czółenka – po raz pierwszy moda męska odnotowuje pojawienie się ich w XIX wieku; wówczas uszyte z kontrastujących kolorem skór obuwie było przeznaczone dla graczy w krykieta.

W latach 20 XX wieku biało-czarne buty nie cieszyły się jednak sławą, ponieważ były uwielbiane przez dandysów. Dobre imię kontrastowym oksfordkom przywrócił dopiero sam Edward, książę Walii, który często zakładał na takie buty na sportowe wydarzenia, a było to w latach 30 XX wieku.

Na fali nowej popularności spektatorów, bo tak nazywa się ten model, zapragnęły go także kobiety i już wkrótce pojawiły się dwukolorowe czółenka na obcasie. Jeśli chcesz, by moda lat 30 zawitała do Twojej garderoby, przydadzą Ci się właśnie dwukolorowe buty, które (dzięki wizerunkowi Al Capone) bywają określane także jako caponki. Możesz nosić je do szerokich spodni z wysoką talią, do spódnicy midi i dzianinowego golfu. Równie dobrze można połączyć białe koszule, kuloty i czarno białe buty spectator.

Moda lat 30 – modne fryzury i makijaże

Fryzura na lata 30 to szalenie ważny dodatek do stylizacji retro lata 30 moda. Oryginalnie wzorcem także w tej kwestii były ówczesne ikony mody, jakimi były występujące na srebrnym ekranie gwiazdy. Aktorka Jean Harlow oczarowała publikę jasnym kolorem pukli, przez co platynowy blond stał się najbardziej pożądanym odcieniem fryzury. Nieco dłuższe od tych z poprzedniej dekady włosy układano w misternie wyrzeźbione fale – takie uczesanie było wtedy w modzie.

Makijaż i moda lat 30 idą w parze, czemu sprzyjała większa dostępność kolorowych kosmetyków. Pomalowane na ciemnoczerwono usta z zaznaczonym łukiem Kupidyna, wykonane kredką kreski na powiekach pomalowanych szarymi, brązowymi, błękitnymi, fioletowymi lub zielonkawymi cieniami, podkreślone tuszem w kamieniu rzęsy oraz dość cienkie łuki brwiowe tworzą „makijaż na lata 30”.

Nie mamy wątpliwości, że lata 30 moda i trendy z minionych epok to tematy, które warto poznać nieco bliżej. Pełne wdzięku dodatki z tego okresu to idealna propozycja dla kobiet znających się na modzie i uwielbiających się nią bawić.

Więcej inspiracji

Zobacz również

Kolekcje Bialcon

Sprawdź najnowsze kolekcje na naszym sklepie online! Wyjątkowe produkty wykonane z najwyższej jakości tkanin takich jak wiskoza, bawełna, len. Bialcon to awangardowe konstrukcje i abstrakcyjne nadruki. Szczególny akcent stawiany jest na detale, które zyskują przeskalowaną formę. Cała kolekcja linii BIALCON to eksperyment ze sztuką, którą pokochasz.

Slider