Spis Treści
Uwielbia je brytyjska rodzina królewska, noszą je pierwsze damy, sławne aktorki, piosenkarki, ale też i kobiety codzienności. Płaszcze, bo o nich mowa, na dobre zagrzały miejsce w kanonach mody i są najpopularniejszym okryciem wierzchnim wszechczasów. Co powinnaś o nich wiedzieć i jak dbać o płaszcze, żeby służyły przez długie lata?
Krótka historia płaszcza
Płaszcze na początku nie były odzieniem typowo modowym tylko okryciem wierzchnim brytyjskich żołnierzy podczas pobytu w okopach. Można powiedzieć, że płaszcze jakie znamy dziś, mają swój początek w pracowni Thomasa Burberry. To on był twórcą płaszczy dla żołnierzy podczas I Wojny Światowej, wykorzystując do tego odkrytą w 1880 roku gabardynę, czyli oddychający, wodoodporny materiał, z którego zaczął szyć płaszcze. Dziś to wyjątkowe okrycie wierzchnie jest raczej symbolem mody, aniżeli wojny, choć nadal spełnia tę samą funkcję – chroni nas przed chłodem i deszczem.
Płaszcze damskie dziś
Od czasów I Wojny Światowej minęło ponad 100 lat, a w tym czasie płaszcze na dobre zadomowiły się w dzisiejszych kanonach mody. Pojawiają się w każdej nowej kolekcji największych domów mody, królują na ulicach i w pałacach, ciesząc oko oraz chroniąc nas przed niesprzyjającą pogodą. Są też jednym z tych elementów garderoby, bez których nie wyobrażamy sobie oryginalnych, wyjątkowych stylizacji. Co więcej, jeden płaszcz może się spełniać w kreacjach różniących się dosłownie wszystkim.
Jeśli chcesz, żeby twój ulubiony płaszcz służył ci przez wiele lat, musisz o niego właściwie zadbać. W dalszych akapitach opowiemy ci, co powinno znaleźć się w składzie płaszcza i co dla twojego komfortu użytkowania oznaczają poszczególne materiały. Dowiesz się także, jak pielęgnować płaszcz, aby zachował swój wygląd na dłużej.
Materiały, z których szyje się damskie płaszcze
To, z czego uszyto konkretny płaszcz, zależy od kilku czynników. Najważniejszym z nich jest pora roku (a więc przeznaczenie płaszcza), a zaraz za nią kroczy jego cena. Ciepłe, zimowe płaszcze powinny mieć w swoim składzie około 60-80 proc. wełny. Dzięki temu skutecznie ochronią przed mrozem i wpiszą się w standardy eko: wełna jest materiałem naturalnym, biodegradowalnym. Niestety, sama wełna w składzie nie sprawi, że wełniany płaszcz nabierze także wiatroodporności, dlatego dodaje się do niej poliestru/poliamidu. Ten sztuczny materiał przedłuża żywotność płaszcza i chroni jego właściciela przed podmuchami lodowatego, zimowego wiatru.
Kategorycznie unikaj płaszczy, w których składzie znajduje się akryl w przeważającej ilości. Akryl w nadmiarze powoduje dyskomfort noszenia ubrań, ich elektryzowanie oraz przyspiesza niszczenie odzieży powodując jej mechacenie. Istotną rolę w użytkowaniu płaszcza pełni także podszewka – jeśli jest wykonana z wiskozy, zyskasz pewność jej higroskopijności i dodatkowej ochrony przed wiatrem.
Poszukując płaszcza damskiego na cieplejsze pory roku upewnij się, że jest on uszyty z materiałów naturalnych lub sztucznych, czyli takich, które co prawda powstały w laboratorium, ale do ich produkcji wykorzystano naturalne składniki. Tkaniną sztuczną jest na przykład wiskoza czy modal. Płaszcze damskie wiosenne o dobrej jakości będą więc uszyte z mieszanek elastanu z bawełną (tzw. dzianina), poliestru i bawełny, czy na chłodniejsze wiosenne dni – z mieszanki poliestru i wełny.
Więcej o rodzajach tkanin dowiesz się z artykułu: Rodzaje tkanin – dlaczego warto kupować ubrania szyte z materiałów naturalnych?
Jak pielęgnować płaszcz, żeby służył przez wiele lat?
Jeśli chcesz, aby twój ulubiony płaszcz służył ci nie tylko podczas jednego sezonu, koniecznie zadbaj o niego – zwłaszcza wtedy, gdy go nie nosisz.
Poniżej kilka wskazówek, dzięki którym twój płaszcz będzie zawsze prezentował się nienagannie i świeżo:
- nie dopuszczaj do niepotrzebnego wygniecenia płaszcza, wieszając go ciasno między innymi kurtkami w szafie;
- jeśli płaszcz jest uszyty z wełny i chcesz go wyszczotkować – rób to zgodnie z kierunkiem ułożenia włosia;
- nigdy nie wieszaj płaszcza na haku, na przykład w przedpokoju, ponieważ sprzyja to deformacji tkaniny. Do wieszania płaszczy służy gruby wieszak o wzmocnionych ramionach;
- aby płaszcz nadmiernie się nie mechacił, unikaj szalików i kominów które ocierając się o materiał płaszcza pozostawiają na nim tzw. “kłaczki”;
- nigdy nie próbuj zeskrobywać zabrudzeń znalezionych na płaszczu. W ten sposób uszkodzisz strukturę materiału i odbierzesz jej właściwości. Jeśli chcesz odświeżyć płaszcz, oddaj go do profesjonalnej pralni chemicznej;
- jeśli podróżujesz w pozycji siedzącej, na przykład jadąc samochodem, zdejmij płaszcz i rozłóż go na wolnym siedzeniu. Dzięki temu się on nie odkształci.
Wyjątkowe płaszcze, które uszyto z zachowaniem najwyższej jakości tkanin i produkcji, znajdziesz na Bialcon.pl i w sklepach stacjonarnych marki.