Spis Treści
Zimową porą często mamy do czynienia z elektryzującymi się tkaninami, strzelającymi ubraniami, spódnicami przyklejającymi się do rajstop, czy zaparowanymi okularami, gdy wchodzimy z dworu do ciepłego pomieszczenia. Jak radzić sobie z tymi problemami? Czy istnieją domowe sposoby na elektryzowanie się ubrań i jak z nich korzystać? Podpowiadamy!
Zima to piękna pora roku i przyzna to każda miłośniczka zimowych stylizacji. Niestety, nie zawsze zimowe stylizacje uwielbiają nas z wzajemnością. Bardzo często zdarza się nawet, że próbują nas do siebie zniechęcić, na przykład – strzelając. Piszemy to oczywiście w żartobliwym tonie, jednak kwestia problemów z ubraniami zimowymi jest prawdziwa. Dziś opowiemy wam, jak radzić sobie z elektryzującymi się swetrami, strzelającymi tkaninami, a także z rajstopami, lubiącymi przyklejać się do sukienek czy spódnic. Ale najpierw – spróbujmy wyjaśnić przyczynę tych problemów.
Wraz z sezonem grzewczym w naszych domach oraz towarzyszącym mu poczuciu ciepła i komfortu termicznego, pojawia się także cała lista uciążliwości. Suche powietrze w domu powoduje kaszel, katar, a nawet ból gardła. Ale to nie wszystko – suche powietrze w mieszkaniu jest także powodem wyładowań elektrostatycznych, przez które różne przedmioty mogą się elektryzować.
Jakie ubrania elektryzują się najczęściej?
Przede wszystkim najczęściej elektryzują się ubrania, które zostały wykonane z wełny, z dodatkiem wełny oraz z materiałów syntetycznych. Dlatego zimą warto wybierać ubrania wykonane z bawełny lub z jej domieszką. Dzięki temu można uniknąć sytuacji, w których “strzelamy prądem” albo musimy czyścić świeżo założony sweter z wciąż przyczepiającej się sierści zwierząt czy pyłków kurzu.
Sposoby na elektryzowanie się ubrań
Na szczęście istnieje kilka domowych sposobów, dzięki którym możesz szybko pożegnać problem elektryzujących się tkanin. Oto kilka z nich:
- zanim założysz na siebie ubranie, przewróć je na lewą stronę i spryskaj dokładnie lakierem do włosów;
- jeśli akurat nie masz pod ręką lakieru do włosów, wykorzystaj… wodę. Nalej ją do butelki ze spryskiwaczem i spryskaj delikatnie elektryzujące się ubranie przed założeniem go na siebie. Jeśli nie masz pod ręką butelki, wykorzystaj do tego bawełnianą, mokrą ściereczkę;
- z elektryzującym się ubraniem możesz walczyć także płynem do zmiękczania tkanin. Delikatnie wetrzyj go w ubrania (na przykład sukienkę lub rajstopy), które lubią przyklejać się do siebie podczas elektryzowania się;
- podczas robienia prania zimą zawsze wlewaj do pralki także płyn do płukania tkanin;
- w drogeriach i sklepach internetowych znajdziesz także specjalne preparaty antystatyczne, w sprayu. Po prostu spryskaj nimi ubranie tuż przed wyjściem z domu.
To nie wszystko! Elektryzowaniu się ubrań zapobiega także częstsze mycie podłóg w domu, chodzenie na boso lub w bawełnianych skarpetach, a także zwiększenie liczby kwiatów w domu. Rośliny pomagają normalizować poziom nawilżenia powietrza w mieszkaniu i zapobiegają jego przesuszeniu.
Zaparowane okulary – co zrobić?
Ubrana w ulubioną kurtkę puchową zimową, otulona ciepłym szalikiem i z modną czapką na głowie wpadasz z mroźnego podwórka wprost do przyjemnie ciepłego salonu i… nic nie widzisz? Zaparowane okulary to kolejny, zimowy kłopot modowy. Skutecznym sposobem na walkę z parowaniem szkieł w okularach jest nałożenie na nie odrobiny pianki do golenia i dokładne przetarcie nią powierzchni. W ten sposób możesz także potraktować lustro w łazience lub szybę w samochodzie (od wewnątrz), a na dłuższy czas zapomnisz o zaparowanych powierzchniach i mozolnym ich wycieraniu.
Wysokiej jakości ubrania się nie elektryzują
Ubrania uszyte z wysokiej jakości materiałów nie elektryzują się wcale. Akceptowane są jedynie niewielkie domieszki syntetyków do naturalnych tkanin, które mają na celu zwiększenie ich wytrzymałości i przedłużenie żywotności. Dlatego zanim kupisz nowe spodnie do biura lub nowy kardigan, upewnij się co do ich składu. Informacje o składzie ubrania znajdziesz zawsze na metce.
Szukasz ubrań uszytych z wysokiej jakości materiałów i z najwyższą dbałością o jakość szycia? Znajdziesz je na Bialcon.pl i w sklepach stacjonarnych marki.